Najnowsze informacje - nurkowanie, podróże, fotografia podwodna i sporty wodne

Korea Południowa ogłosiła plan ochrony morświna azjatyckiego

1 949

W ciągu ostatnich 10 lat społeczność tych łagodnych wali, spadła tak drastycznie, że stały się gatunkiem zagrożonym.

 

Przypadkowe połowy i zanieczyszczenia niebezpiecznie zmniejszyły populację morświnka bezpłetwego (Neophocaena phocaenoides) znanego również pod nazwą “uśmiechniętego wieloryba”, występującego w niewielkich siedliskach na morzach Azji Wschodniej.

 

Rząd koreański chcąc zapobiec dalszemu zmniejszaniu się i tak już niewielkiej populacji, w zeszłym roku wprowadził zakaz chwytania w celach handlowych i rekreacyjnych morświnów. W tym roku, w ramach dalszych działań Ministerstwo Oceanów i Rybołówstwa zainicjowało badanie siedlisk, celem zebrania szczegółowych danych.

Wprowadzany program ochrony morświnów obejmuje również działania doraźne, w formie lokalizacji zwierząt w sieciach, tak by były od razu z nich usuwane do wody, a w przypadku zranienia, poddane leczeniu. W ramach wsparcia ministerstwa 11 agencji ratowniczych i medycznych w całym kraju będzie sprawowało nadzór nad zwierzętami w ramach wypracowanych wspólnie standardów.

Dodatkowo ministerstwo przekaże sześćdziesięciu trzem statkom rybackim operującym w okolicach wybrzeży  urządzenia ucieczkowe, przygotowane specjalnie z myślą o ratowaniu zwierząt.

Szacuje się, że w ciągu ostatnich pięciu lat średnio rocznie ginęło 1100 osobników, z czego ponad 82% padło ofiarą przypadkowych połowów.

Źródło: Ministry of Oceans and Fisheries 

 

 

zostaw komentarz