W ciągu ostatnich 10 lat społeczność tych łagodnych wali, spadła tak drastycznie, że stały się gatunkiem zagrożonym.
Przypadkowe połowy i zanieczyszczenia niebezpiecznie zmniejszyły populację morświnka bezpłetwego (Neophocaena phocaenoides) znanego również pod nazwą “uśmiechniętego wieloryba”, występującego w niewielkich siedliskach na morzach Azji Wschodniej.
Rząd koreański chcąc zapobiec dalszemu zmniejszaniu się i tak już niewielkiej populacji, w zeszłym roku wprowadził zakaz chwytania w celach handlowych i rekreacyjnych morświnów. W tym roku, w ramach dalszych działań Ministerstwo Oceanów i Rybołówstwa zainicjowało badanie siedlisk, celem zebrania szczegółowych danych.
Wprowadzany program ochrony morświnów obejmuje również działania doraźne, w formie lokalizacji zwierząt w sieciach, tak by były od razu z nich usuwane do wody, a w przypadku zranienia, poddane leczeniu. W ramach wsparcia ministerstwa 11 agencji ratowniczych i medycznych w całym kraju będzie sprawowało nadzór nad zwierzętami w ramach wypracowanych wspólnie standardów.
Dodatkowo ministerstwo przekaże sześćdziesięciu trzem statkom rybackim operującym w okolicach wybrzeży urządzenia ucieczkowe, przygotowane specjalnie z myślą o ratowaniu zwierząt.
Szacuje się, że w ciągu ostatnich pięciu lat średnio rocznie ginęło 1100 osobników, z czego ponad 82% padło ofiarą przypadkowych połowów.
źródło: Ministry of Oceans and Fisheries
zobacz także:
więcej w kategorii: BIOLOGIA MORSKA
- Rekiny świecące w szarej strefie
- Niezwykła śmiertelność wali biskajskich
- Greenpeace przeciw trałowaniu morskich obszarów chronionych
- Kolonia koralowców na Samoa jedną z największych na świecie
- Kadłuby statków dodatkowym źródłem zanieczyszczeń mikroplastikiem
- Odkryto niezwykłe zdolności u rekinów wielorybich
- Trwa usuwanie skutków katastrofy ekologicznej wzdłuż wybrzeża Izraela
- Niesamowite stworzenia morskie odkryte głęboko pod lodowym szelfem Antarktyki
- Pieśni wielorybów pomogą w obrazowaniu skorupy oceanicznej ziemi
- Korea Południowa ogłosiła plan ochrony morświna azjatyckiego
Wesprzyj Nas!
To pomaga nam nadal dostarczać informacje dostępne bezpłatnie dla wszystkich. Każdy wkład, niezależnie od wielkości, jest cenny dla naszej niezależności.