Najnowsze informacje - nurkowanie, podróże, fotografia podwodna i sporty wodne

Biologowie zidentyfikowali nowy gatunek rekina

242

Zespół naukowców pod kierownictwem Toby’ego Daly’ego-Engela z Instytutu Technologii na Florydzie potwierdził, że rekiny z sześcioma szparami zamieszkujące Ocean Atlantycki są innym gatunkiem, niż ich odpowiedniki w Indio-Pacyfiku. 

 

Rekiny z rodowodem sięgającym 250 milionów lat, czyli na długo przed dinozaurami, stanowią jedne z najstarszych stworzeń na Ziemi. Przebywające często na ekstremalnych głębokościach, są trudnym obiektem badań, co powoduje, że do dziś wiele informacji dotyczących rekinów stanowi tajemnicę.

W badaniu wykorzystującym 1310 par zasad mitochondrialnych genów, zespół naukowców, ustalił, że istnieje wystarczająco dużo różnic genetycznych między tym, co od dawna uważano za pojedynczy gatunek, Hexanchus nakamurai, aby zmienić nazwę odmiany Atlantic na Hexanchus vitulus.

“Pokazaliśmy, że niewielka ilość w Atlantyku jest w rzeczywistości bardzo odmienna od tych w Oceanie Indyjskim i Pacyfiku na poziomie molekularnym, do punktu, w którym jest oczywiste, że są innym gatunkiem, chociaż wyglądają bardzo podobnie. – powiedział Daly-Engel.

 

Atlantyckie sześcioszpary  mierzą około 2 metrów, są znacznie mniejsze niż ich krewni z Indo-Pacyfiku, mogący osiągnąć do 5 metrów a nawet  więcej metrów długości.. Mają unikalne, podobne do piły zęby dolne i sześć szczelin skrzelowych, jak sugeruje ich nazwa. Większość rekinów ma pięć szczelin skrzelowych.

Dzięki nowej klasyfikacji rekiny “Atlantic Sixgill” będą miały teraz większe szanse na przetrwanie.
Wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie Marine Biodiversity .

źródło: www.fit.edu

zostaw komentarz