Biopaliwo z wodorostów?
Rośliny uprawiane jako surowiec dla biopaliw zużywają powierzchnię gruntów i wodę, która byłaby, w innych warunkach, wykorzystana do uprawy roślin na potrzeby żywności. Dlatego też, niektórzy naukowcy zainteresowali się wodorostami Laminaria saccharina, które mogłyby posłużyć jako surowiec. Kelp jest szczególnie interesującym alternatywą, ponieważ jest go stosunkowo dużo, a jego rozrost jest szybki. Choć dotychczasowe badania nad wydajnością tego surowca, jako paliwa, do niedawna nie były szczególnie imponujące.
Warto przeczytać:
[sam_pro id=”1_8″ codes=”true”]
Khanh-Quang Tran, profesor z Norweskiego Uniwersytetu Nauki i Technologii (NTNU), zastosował eksperymentalną technikę szybkiego ogrzewania wodorostów. Umieszono zawiesinę biomasy brunatnic i wody w zamkniętym reaktorze kapilarnym, a następnie ogrzano do temperatury 350 ° C dochodząc następnie do 585º C w minutę, i utrzymano przez 15 minut.
[sam_pro id=”1_16″ codes=”true”]
Najczęściej czytane:
Odmiana technologii zastosowana przez Trana, znana dotychczas jako hydrotermiczne upłynnianie, spowodowała że uzyskano 79 procentowy przyrost przekształcana biomasy w bioolej, czyli 79 procentową efektywność energetyczną . Poprzednie badania prowadzone w UWielkiej Brytanii, dotyczące upłynniania biomasy z tego samego rodzaju wodorostów, uzyskały wydajność na poziomie 19 procent, a bioolej ulepszano poprzez dodanie katalizatora chemicznego.
[sam_pro id=”1_17″ codes=”true”]
Badania przeprowadzone były w warunkach laboratoryjnych na niewielką skalę, niemniej jednak, profesor Khanh-Quang Tran planuje przetestowanie tej technologii na skalę przemysłową, twierdząc, że możliwe jest zwiększenie przyrostu procentowego i w związku z tym poszukuje partnerów przemysłowych do finansowaniu badań.
Zobacz także:
Poprzedni post
Następny post