Najnowsze informacje - nurkowanie, podróże, fotografia podwodna i sporty wodne

Coraz mniej czasu na uratowanie osób z zaginionego batyskafu Titan

8 312

 Międzynarodowy zespół ratunkowy, na którego wyposażeniu znajduje się obecnie najbardziej zaawansowany i wyspecjalizowany zestaw urządzeń do poszukiwań podwodnych na świecie, podejmie wysiłki, aby odnaleźć zaginiony turystyczny batyskaf. Titan zaginął w niedzielę wraz z pięcioma osobami na pokładzie.

 
Wyprawy do wraku słynnego liniowca RMS Titanic, który znajduje się na głębokości 3800 metrów, są jednymi z bardziej ekstremalnych wyzwań. Podróże, zorganizowane przez Expeditions OceanGate, przyciągają do siebie zamożnych zainteresowanych. Jednakże, jak pokazują ostatnie wydarzenia, ekstremalne zanurzenia w głębiny zawsze obarczone są dużym ryzykiem.

W ostatnich dniach media z wielką uwagą śledzą poszukiwania turystycznego batyskafu. Ograniczony zasobami powietrza dostępnymi w pojeździe podwodnym czas, potrzebny do uratowania turystów, odgrywa tu kluczową rolę. Zdaniem specjalistów 96 godzin to maksymalna zapas, jakim dysponują znajdujący się w batyskafie zaginieni podróżnicy.

 
 Akcja ratunkowa zakrojona jest na ogromną skalę, obszar poszukiwań obejmuje 14 000 mil kwadratowych Oceanu Atlantyckiego.
W skład jednostek poszukiwawczych wchodzą najnowocześniejsze okręty podwodne, samoloty, statki i zdalnie sterowane roboty. Jednostki ROV są jednymi z najbardziej zaawansowanych narzędzi do poszukiwań podwodnych. Jednakże tak olbrzymie zaangażowanie ludzi i sprzętu może nie być wystarczające, gdyż w takich przypadkach ważny jest nie tylko czas, ale i głębokość, na jakiej może znajdować się batyskaf.
 
Obecnie do poszukiwań zostały zaangażowane dwa okręty podwodne, których zanurzenie umożliwia operowanie na głębokościach rzędu 6000 metrów pod powierzchnią oceanu. Wyspecjalizowane statki, które mogą pomóc w podejmowaniu batyskafu, również wspierają flotę.
 
Jednym z robotów ROV, skierowanych do poszukiwań, których zdolność operacyjna umożliwia przebywanie na tak dużych głębokościach, jest Odyseusz 6K. Wdrażany jest także francuski Victor 6000, ROV, który również jest przystosowany do tak głębokich zanurzeń. Do akcji ratunkowej  wykorzystano również cztery samoloty: Herkules C-130, P-8 Poseidon i CP-140 Aurora, które jak dotąd odegrały kluczową rolę, bowiem to właśnie za ich sprawą udało się zlokalizować „pingowania”. Te rytmicznie powtarzające się dźwięki są jak dotąd najcenniejszą wskazówką umożliwiającą zawężenie obszaru poszukiwań batyskafu.

 

Osoby znajdujące się na pokładzie zaginionego batyskafu turystycznego Titan

  1. Dyrektor generalny i założyciel OceanGate, Stockton Rush
  2. Brytyjski biznesmen Hamish Harding
  3. Pakistański miliarder Shahzada Dawood
  4. Syn Shahzady Dawood, Sulaiman Dawood
  5. Francuski nurek Paul-Henri Nargeolet

źródło:marinetechnologynews,theguardian