Najnowsze informacje - nurkowanie, podróże, fotografia podwodna i sporty wodne

Czy rekiny urządzają sobie drzemki?

19 923

 Jak się okazuje, rekiny nie tylko śpią z otwartymi oczami, ale też urządzają sobie krótkie drzemki pomiędzy posiłkami.

 
W Biology Letters opublikowano niedawno badania, które pokazują pierwsze fizjologiczne dowody na to, że rekiny robią przerwę w tropieniu zdobyczy, po to, by uciąć sobie krótki odpoczynek. 
 
Mike Kelly, fizjolog porównawczy snu w Circadian Rhythms and Sleep Lab oraz Translational Neuroscience Lab na SFU, badał metaboliczne sygnatury snu i ich behawioralne wskaźniki u nowozelandzkich rekinów Cephaloscyllium isabellum.
 
Wyniki wykazały, iż rekiny obniżają tempo metabolizmu i przyjmują odpowiednią postawę ciała, gdy pozostają w bezruchu więcej niż pięć minut, co potwierdza tezę, że śpią i oszczędzają energię.
„Rekiny wykazały dramatyczny spadek tempa metabolizmu i wyraźną zmianę postawy ciała po pięciu minutach bezczynności, co świadczy o wyraźnym oddzieleniu okresów spokojnego czuwania i snu” – mówi Kelly.

Podczas badań śledzono zachowania rekinów przez 24 godziny na dobę

 
Rejestrowano tempo ich przemiany materii oraz zachowanie podczas pływania, odpoczynku i przypuszczalnych okresów snu w tym zamknięcie oczu, aby ustalić związki między fizjologią a zachowaniem. W wyniku badań zaobserwowano, iż rekiny w trakcie pływania i w spoczynku mają otwarte oczy, podczas snu oczy najczęściej są zamknięte, a ze snem są również związane zmiany postawy ciała.
 
Śpiące zwierzęta przyjmują płaską postawę ciała, natomiast w trakcie odpoczynku są wyprostowane. Może to początkowo sugerować, że zamknięte oczy i płaska postawa odzwierciedlają sen. Oba te zachowania powszechnie kojarzone są ze snem ssaków.
Jak się jednak okazuje, po rozdzieleniu stanów odpoczynku odkryto, że zamykanie oczu jest częstsze w ciągu dnia podczas snu i odpoczynku.
Zwierzęta, które były nieaktywne w nocy przez ponad 5 minut, czyli spały miały otwarte oczy w około 38% wszystkich przypadków. Sugeruje to, że zamknięcie oczu jest bardziej związane z czynnikiem zewnętrznym, takim jak obecność światła, a nie snu.
 
„Uważam, że najlepszym sposobem na przezwyciężenie strachu przed tymi głębinowymi stworzeniami jest zbliżenie się do nich” – mówi Kelly. „Poza tym lepiej być w ich pobliżu, kiedy śpią, niż kiedy są gotowe do żerowania!”.
 
Oprócz badań nad snem rekinów Kelly zajmuje się również rytmem okołodobowym i zachowaniami związanymi ze snem u wielu innych gatunków ryb, ośmiornic i u krokodyli, z których obserwacji wynika, że często śpią z jednym okiem otwartym.

 

 

 

źródło: royalsocietypublishing.org,  Uniwersytet Simona Frasera

zostaw komentarz