Najnowsze informacje - nurkowanie, podróże, fotografia podwodna i sporty wodne

Drewniany wrak Vrouw Maria nadal pełen cennych skarbów Katarzyny Wielkiej

1 005

Drewniany dwumasztowiec Vrouw Maria, był jednostką  pochodzenia holenderskiego.
Na swoim pokładzie transportował cenne ładunki. Jednostka dowodzona była przez Raymonda Lourensa.

Vrouw Maria zatonęła 3 października 1771 roku, na zewnętrznym archipelagu Nagun, 11 km na południowy wschód od wyspy Jurno pełna dzieł sztuki należących do Katarzyny Wielkiej. Transportowała wiele cennych obrazy mistrzów holenderskich, saksońskiej porcelany, złotych i srebrnych figurek.
 Podczas podwodnych poszukiwań w czerwcu  1999 roku, na podstawie informacji zbieranych przez rok, przy zastosowaniu sonaru bocznego, nurkowie na 43 metrach potwierdzili sygnał wraku, który odpowiadał wymiarami poszukiwanej jednostce . Vrouw Maria  leżała w prawie nienaruszonym stanie, dwa niższe maszty nadal stały. Na części pokładu zalegały beczki. W czasie pierwszej eksploracji z wraku wyciągnięto tylko kilka artefaktów, które zostały oddane do badań.
Trzy lata później, ekspedycja fińskich nurków sfotografowała wrak, o który toczył się już spór pomiędzy Finlandią a Rosją. Prawo własności do wraku w 2005 roku otrzymała Finlandia, lecz skarby, których koszt wydobycia szacowany jest na 100 mln euro nadal pozostają na dnie wraku.
zostaw komentarz