Najnowsze informacje - nurkowanie, podróże, fotografia podwodna i sporty wodne

Kadłuby statków dodatkowym źródłem zanieczyszczeń mikroplastikiem

6 497

Zanieczyszczenia związane z mikroplasitkiem kojarzą się nam przede wszystkim ze śmieciami z tworzyw sztucznych i z włóknami syntetycznymi. Jak się okazuje, ruch morski może być również źródłem drobnych cząstek plastiku, zwłaszcza na otwartym oceanie.

 

Zespół naukowców z Uniwersytetu w Oldenburgu w latach 2016 i 2017 pobierał próbki wody z jednego z najbardziej ruchliwych szlaków żeglugowych na świecie, z regionu Morza Północnego znanego jako Zatoka Niemiecka.

Wykorzystując do badań sita ze stali nierdzewnej, odfiltrowano z pobranych próbek wody cząstki plastiku, o średnicy mniejszej niż milimetr. Następnie określono skład chemiczny zebranych cząstek. W temperaturze prawie 600 stopni Celsjusza podzielono cząsteczki plastiku na mniejsze, charakterystyczne fragmenty, które następnie zostały rozdzielone na podstawie ich masy i właściwości chemicznych, i przypisane do różnych grup substancji. Podczas analiz udało się również określić masę odpowiednich frakcji.

 

Wyniki badań zaskoczyły naukowców.
Analizy wykazały, że zanieczyszczenia z opakowań, czyli tworzyw sztucznych takich jak polietylen i polipropylen, występują w większej ilości w pobliżu linii brzegowej, stanowiąc około jednej trzeciej masy zebranych próbek. Pozostałe próbki, pochodzące ze środkowej części oceanu, składały się przede wszystkim z polichlorku winylu,
polimerów akrylanowych i poliwęglanów.

 

„Zakładamy, że statki zostawiają w wodzie coś w rodzaju 'śladów poślizgu’, które jako źródło mikroplastiku są tak samo ważne, jak zużycie opon przez samochody na lądzie” – mówi dr Barbara Scholz-Boettcher, kierownik zespołu badawczego.

 

Wyniki pokazują, że do oceanów przedostaje się znacznie więcej zanieczyszczeń, niż wcześniej sądzono. Zanieczyszczające wody morskie farby okrętowe zawierają metale ciężkie i inne dodatki, takie jak składniki przeciwporostowe, które również są szkodliwe dla wielu żywych istot. Stale obmywane z kadłubów przez fale morskie przenikają do wód. Dalsze badania, m.in. w estuariach i osadach, umożliwią dokładniejsze określenie dróg  mikroplastiku w środowisku.

Źródło: Uniwersytet w Oldenburgu

 

zostaw komentarz