Najnowsze informacje - nurkowanie, podróże, fotografia podwodna i sporty wodne

Nurkowanie 3D w największej podwodnej jaskini na Jukatanie

This is a prehistoric human skeleton in the Chan Hol Cave near Tulúm on the Yucatán peninsula prior to looting by unknown cave divers.
1 070

Antropolodzy, eksperci jaskiniowi, archeolodzy i fotografowie pracują nad repliką jaskini Hoyo Negro, „czarnej dziury”, gdzie 7 lat temu znaleziono najstarszy szkielet sprzed 13 000 lat.

 

Niebawem będzie można zagłębić się w wirtualną replikę 3D, ogromnej podwodnej jaskini znajdującej się na meksykańskim półwyspie Jukatan, gdzie w 2011 roku znaleziono najstarszy zachowany szkielet młodej kobiety i szczątki 42 zwierząt z późnego plejstocenu, w tym tygrysów szablozębnych i 6 innych gatunków, które wyginęły.

 

 

Foto Archivo INAH-SAS.

Obecnie położenie jaskini jest utrzymywane w tajemnicy przez Narodowy Instytut Antropologii i Historii.

 

Jak twierdzą badacze: Ta jaskinia jest częścią czegoś znacznie większego, uważanego za największą na świecie sieć podwodnych jaskiń.

 

Badacz Antonio Nava Blanck. Zdjęcie Melitón Tapia, INAH
Badacz Antonio Nava Blanck.Fot.: Melitón Tapia, INAH.

 

Pierwsze wyniki prac zaprezentowane zostały kilka dni temu podczas konferencji „Odkrywanie Black Hole i stworzenie repliki cyfrowej” w Narodowym Muzeum Antropologii w Meksyku,  przez specjalnie do tego powołany zespół i Alberto Nava Blank, który wraz z Alejandro Alvarez i Franco Attolini w 2007 roku odkrył jaskinię.

 

Foto Archivo INAH-SAS.

Omówiono również wykorzystanie różnych technik do tworzenia wirtualnej repliki i stopień zaawansowania prac wykonanych w ciągu nieco ponad dwóch lat.

źródło:  INAH 

zostaw komentarz