Najnowsze informacje - nurkowanie, podróże, fotografia podwodna i sporty wodne

Nurkowie badają jaskinię z niezwykłą kolekcją skamieniałości z epoki lodowcowej

329

Około trzech milionów lat temu, dzięki kolizji płyt tektonicznych Pacyfiku i Karaibów oraz znacznej aktywności wulkanicznej, pojawił się most.

Pas ziemi nie tylko odcinający Atlantyk i Ocean Spokojny, ale także pozwalający na przemieszczanie się  gatunków między kontynentami Ameryki Północnej i Ameryki Południowej.

Most ten stał się ważnym szlakiem dla ssaków podróżujących między dwoma kontynentami na półkuli zachodniej, w tym w okresie ostatniej epoki lodowej.

 

Jaskinia Hoyo Negro

W 2007 roku w ramach programu badawczego zajmującego się badaniem podwodnych jaskini w okolicach Tulum, grupa badaczy natrafiła na dziewiczą podwodną komnatę.

Jaskinia była bardzo rozległa, o średnicy ponad 60 metrów i głębokości 55 metrów. Na ścianach i dnie znaleziono wiele szczątków. Odkrycie to bardzo zmieniło podeście naukowców do migracji gatunków między kontynentami.

 

Zespół nurków zbadał i sfotografował jaskinie. Znaleziono skamieliny należące do tygrysów szablo zębnych, lwów górskich, niedźwiedzi krótkopyskich i tapirów, a także szczątki trzech różnych gatunków olbrzymich leniwców — w tym gatunek nigdy wcześniej niewidziany.

 

Pozostałości małego nosorożca Arctotherium są szczególnie znaczące, ukazują bowiem pierwszy dowód, migracji z Ameryki Południowej do Ameryki Północnej.

 

Nurek z pozostałościami olbrzymiego leniwca fot.: Roberto Chavez Arce

 

Znaleziono również cenny kobiecy szkielet. Jest to najstarszy i najbardziej kompletny szkielet ludzki w obu Amerykach.

 

Na zdjęciu widoczna jest ludzka czaszka znaleziona w Hoyo Negro fot.: Daniel Riordan Araujo

 

 

Zespół nurków z USA i Meksyku obecnie skupia się na szczegółowym mapowaniu i dokumentacji.

 

Według NASA – Odkrycie to uważane jest za jedno z najważniejszych wydarzeń geologicznych w ciągu ostatnich 60 milionów lat.

 
Wyniki badań zostały przedstawione na dorocznym spotkaniu Towarzystwa Paleontologii Kręgowców w Calgary w Kanadzie 26 sierpnia 2017 roku.
 
źródło: Society of Paleontology Vertebrate
zostaw komentarz