Niedaleko wyspy Alonissos w Grecji na dnie spoczywa niezwykły wrak.
Starożytne pozostałości statku Peristera, który w czasach swojej świetności służył do transportu, zostały udostępnione do zwiedzania. Zatopiony z tysiącami amfor czy też waz, prawdopodobnie zawierających wino, pod koniec V wieku p.n.e. zapewne tego lata będzie jednym z najbardziej atrakcyjnych miejsc do nurkowania rekreacyjnego.
To spektakularne archeologicznie odkrycie stanowiące bogate podwodne dziedzictwo Grecji stanie się także wirtualną atrakcją w centrach informacyjnych na lądzie.
Wrak Peristera, nazwany tak przez archeologów na cześć bezludnej greckiej wyspy naprzeciwko Alonissos, gdzie został odkryty na początku lat dziewięćdziesiątych. Pomimo tego, że do naszych czasów przetrwały tylko pozostałości ładunku, to tysiące starożytnych amfor, w większości nienaruszonych, spoczywających warstwami na dnie robią niesamowite wrażenie. Czas i życie morskie zaadoptowały skorupy, tworząc podwodny pejzaż.
Statek do dnia dzisiejszego nie został w całości wyeksplorowany, archeolodzy nadal nie ustalili przyczyn, z powodu których 4000 amfor wraz z innymi cennymi ładunkami spoczęło na dnie.
Pierwsze wycieczki z przewodnikiem po wraku, znajdującym się na głębokości około 22-28 metrów odbyły się już w ten weekend.
Na zwiedzających czeka przed nurkowaniem odprawa wraz z zarysem historycznym i przejażdżka łodzią z portu Steni Valla na wyspę Alonissos, do miejsca spoczynku wraku.
W Zatoce Pagasitycznej w środkowej Grecji do podwodnego zwiedzania będą oddane jeszcze trzy inne wraki.
Udostępnienie do nurkowania historycznych wraków, w ramach atrakcji turystycznych, to część większego projektu, finansowanego przez Komisję Europejską, która również obejmie Włochy i Chorwację. Otwarcie następnych miejsc do podwodnego zwiedzania planowane jest na początek 2021 roku.
Źródło: archaeology. Wikipedia