Najnowsze informacje - nurkowanie, podróże, fotografia podwodna i sporty wodne

Plastisfera zagrożeniem nawet dla najmniejszych mieszkańców ekosystemów morskich

811

Miliony ton plastikowych śmieci zanieczyszczających oceany to w większości mikroplastik o wielkości mniejszej niż 5 mm. Ich niewielki rozmiar stwarza zagrożenie nawet dla najmniejszych mieszkańców ekosystemów morskich.

Dodatkowym zagrożeniem według najnowszych badań jest szybka adaptacja bakterii i innych drobnoustrojów poprzez tworzenie na plastikowych powierzchniach cienkiej powłoki, tzw. biofilmu znanego również jako „plastisfera”. Biofilmy mogą wpływać na postrzeganie mikroplastików przez zwierzęta morskie, sprawiając, że będzie pachniał lub smakował jak pokarm i na adaptację środowiskową, powodując ich tonięcie lub unoszenie się, lub rozkładanie na jeszcze mniejsze kawałki.

Innowacyjne mikroskopowe metody badawcze opracowane w Morskim Laboratorium Biologicznym (MBL), Woods Hole, odkryły przed naukowcami strukturę społeczności mikroorganizmów pokrywających próbki mikroplastyczne zebrane z różnych miejsc oceanicznych. Opracowana przez zespół badawczy kierowany przez Lindę Amaral-Zettler (która stworzyła termin „plastisfery”), Jessicę Mark Welch i Cathleen Schlundttechnika, metoda obrazowania fluorescencyjnego pozwala na obserwację przestrzenną drobnoustrojów na próbkach plastiku.

 

 

Obecnie niewiele jeszcze wiadomo na temat tego, jakie rodzaje drobnoustrojów znajdują się w plastisferze i jak reagują na siebie nawzajem i na plastik.

źródło: Marine Biological Laboratory (MBL)

 

fot duże:  Arch. NOAA/ Nurek NOAA, Russell Reardon, usuwa porzucone narzędzia połowowe z siedliska rafy w ramach 21-dniowego przeglądu i usuwania szczątków morskich na atolu Midway. W 2013 r. usunięto w sumie 14 ton porzuconych odpadów z tworzyw sztucznych.

zostaw komentarz