Najnowsze informacje - nurkowanie, podróże, fotografia podwodna i sporty wodne

płytki rafowe z terakoty do ratowania raf koralowych

Płytki będą monitorowane przez następne półtora roku/ Uniwersytet w Hongkongu
280

Zmiany klimatyczne mają bardzo duży wpływ na życie w oceanach. Wymieranie raf koralowych jest tego widocznym przykładem. Naukowcy na różne sposoby starają się zmniejszyć skutki tak drastycznych zmian.

 

Na uniwersytecie w Hongkongu architekci wspólnie z naukowcami morskimi opracowali „płytki rafowe”, których zadaniem jest pobudzenie wzrostu koralowców.

60-centymetrowe kafle wykonano w technice 3D z gliny, utwardzonej do terakoty w piecu. Zdaniem naukowców glina jest znacznie bardziej przyjazna dla środowiska niż beton czy stal, które mogą w wodzie wydzielać toksyczne substancje.

 

Płytki zaprojektowano tak, aby pomóc w odbudowie koralowców, zapewniając im podstawę do umocowania się i aby zapobiegać sedymentacji, jednemu z głównych czynników zagrażających koralowcom. Kafle stanowią kotwice również dla tych koralowców, które same mogłyby nie przetrwać, dając im drugą szansę na rozwój.

 

W ramach projektu połączone w grupy kafle umieszczono w 3 miejscach parku morskiego Hoi Ha Wan w Hongkongu. Na nich rozmieszczone zostały trzy rodzime rodzaje koralowców występujące w okalających wodach. Park Hoi Ha Wan jest domem dla ponad trzech czwartych koralowców tworzących rafy w wodach Hongkongu.

Łącznie rozmieszczono 40 metrów kwadratowych sztucznej rafy, która będzie monitorowana przez następne półtora roku.

Źródło: aal.hku.hk  

zostaw komentarz