Najnowsze informacje - nurkowanie, podróże, fotografia podwodna i sporty wodne

Podwodny LarvalBot dostarcza pierwsze partie larw do ratowania rafy koralowej

565

Fundacja “Great Barrier Reef” w bieżącym roku przyznała profesorowi Mattowi Dunbabin nagrodę w wysokości 225 000 dolarów za zwycięską koncepcję znalezienia innowacyjnych rozwiązań mogących ratować rafę.

 

Wspólny projekt profesora Petera Harrisona z Uniwersytetu Southern Cross  i profesora Matthew Dunbabina z Uniwersytetu Queensland, (QUT), opiera się na zebraniu milionów larw odradzających się koralowców, które przetrwały dwa ostatnie wybielania, podczas corocznego tarła, kiedy to korale rozmnażają się jednocześnie.

Koral rozmnaża się w bardzo niezwykły sposób zwanym rozkwitem, podczas którego zarówno pojedyncze koralowce, jak i całe kolonie uwalniają ogromne chmury jaj i plemników.

W wyniku tego procesu powstają larwy planktoniczne, które pewnego dnia osiądą, tworząc polipy, z których będą korale. Zasiedlenie raf to tylko połowa sukcesu. 

Najtrudniejsze jest jednak znalezienie sposobu na wychwytywanie larw, a następnie umieszczenie ich w takich miejscach, gdzie będą się mogły dobrze rozwijać i dobudowywać rafę.

Urządzenie, które może spełnić takie wymagania, Peter Harrison testuje na niewielką skalę już od dwóch lat na Filipinach.

Próby okazały się na tyle obiecujące, że roboty zostaną wprowadzone na rafę koralową w północnym Queensland.

Zespół prowadzony przez profesora użył dużych pływających baldachimów, do pochwycenia koralowych wykwitów z wybranych kolonii wysiewu. Przeniesione do specjalnych basenów larwy w odpowiednim czasie zostaną rozproszone na wybranym obszarze.

W ramach testów LarvalBot przygotowany został do obsadzenia 100 000 larw koralowców podczas jednego zanurzenia. W przyszłym roku zasięg ma zostać zwiększony do miliona.

Urządzenie jest programowane za pomocą aplikacji na tablet, wyposażone zostało również w system komputerowy, kamerę i czujniki nawigacji.


Zobacz także: 

Czy autonomiczne roboty, niczym bociany, uratują Wielką Rafę Koralową Australii?

 


Źródło: Uniwersytet Queensland 

zostaw komentarz