Najnowsze informacje - nurkowanie, podróże, fotografia podwodna i sporty wodne

Raport analizujący zebrane przez Ocean Cleanup śmieci 

Pacyficzna Plama Śmieci to głównie sprzęt rybacki

13 362

Największym zagorzeniem ekologicznym dla środowiska morskiego jest zanieczyszczenie plastikiem.

 
Doskonałym tego przykładem jest Wielka Pacyficzna Plama Śmieci. Przeprowadzone przez projekt Ocean Cleanup i Uniwersytet Wageningen, badania wskazują, iż większość plastikowych odpadów, tworzących tak olbrzymich rozmiarów sztuczną wyspę, pochodzi z przemysłu rybnego.
 

Wielka Pacyficzna Plama Śmieci projekt Ocean Cleanup eekologia Pacyfik North Pacific Garbage Patch

Powierzchnia śmiercionośnego dla życia morskiego dryfującego obszaru znajdująca się na północnym Pacyfiku to około 1,6 mln km2. Składa się z blisko 1,8 biliona kawałków pływających plastikowych śmieci, o łącznej wadze około 88 000 ton. Jednym z głównych założeń Projektu Ocean Cleanup jest usunięcie jak największej ilości tej masy, poprzez stopniowe oczyszczanie oceanu za pomocą ogromnej pływającej bariery w kształcie litery U, która holowana jest przez statki znajdujące się na obu jej końcach.

 

Wielka Pacyficzna Plama Śmieci projekt Ocean Cleanup eekologia Pacyfik North Pacific Garbage Patch 

 
Przedstawione przez Ocean Cleanup w raporcie informacje dotyczące skali wchodzących w skład plamy różnorodności śmieci pokazują, iż 75% do 86% plastiku pochodzi z połowów morskich. Dane opierają się na analizie ponad 6 000 twardych plastikowych przedmiotów o wymiarach ponad 5 cm, które zostały zebrane przez projekt w 2019 roku. Pośród zebranych odpadów znaleziono takie rzeczy jak boje, pływaki, skrzynki i wiadra, przy czym sieci i liny nie zostały uwzględnione w badaniu.
 
Z raportu wynika również, iż olbrzymia koncentracja tego typu śmieci spowodowana jest m.in. działaniem prądów oceanicznych. Dokładniejsze badania zebranych odpadów pozwoliły na ustalenie ich pochodzenia m.in. na podstawie pozostałości opisów nadrukowanych czy wskazówek, pokazujących, iż większość z przedmiotów prawdopodobnie pochodziła z Japonii (34%), Chin (32%), Półwyspu Koreańskiego (10%) i USA (7%).

 

„Te badania znacznie poszerzają naszą wiedzę na temat Wielkiej Pacyficznej Plamy Śmieci” – powiedział Matthias Egger, Ocean Plastic Researcher w The Ocean Cleanup. „Aby rozwiązać ten problem, musimy go zrozumieć, a identyfikacja pochodzenia plastiku z plamy ma zasadnicze znaczenie dla naszych wysiłków na rzecz oczyszczania oraz wysiłków innych organizacji w celu zmniejszenia  źródeł zanieczyszczenia”.

 

Wielka Pacyficzna Plama Śmieci projekt Ocean Cleanup eekologia Pacyfik North Pacific Garbage Patch

 
Powszechnie przyjmuje się, że większość odpadów z tworzyw sztucznych w oceanach pochodzi z rzek. Jednakże źródła badające wkład z rybołówstwa w zanieczyszczenia oceaniczne, podające szacunkowe dane z lat 70, wielokrotnie przytaczane przez lata, zostały źle zinterpretowane. Do dziś nie zaproponowano  nowszych, bardziej wiarygodnych szacunków. 

 

„Aby powstrzymać napływ plastiku do naszych oceanów, kwestia emisji rzecznych – największego źródła – musi pozostać głównym priorytetem” – powiedział Boyan Slat, założyciel i dyrektor generalny The Ocean Cleanup. „ Aby jednak zapewnić, że nasza praca nad czyszczeniem Wielkiej Pacyficznej Plamy Śmieci jest naprawdę zrównoważona, należy również zaprzestać wprowadzania narzędzi połowowych. Mamy nadzieję, że nasze najnowsze badanie umożliwi organizacjom i samemu przemysłowi rybnemu skierowanie tego innego źródła zanieczyszczenia plastikiem do  Wielkiej Pacyficznej Plamy Śmieci.

 

 
Raport z ustaleń projektu został opublikowany w czasopiśmie Scientific Reports.
zostaw komentarz