Magazyn nurkowanie, podróże, biologia morska, ekologia, fotografia podwodna i sporty wodne

- Ad -

Spółka posiadająca prawa do wraku RMS Titanic, tonie w długach

Titanic fot.: domena publiczna
567

- Ad -

- Ad -

- Ad -

- Ad -

- Ad -

- Ad -

- Ad -

- Ad -

- Ad -

- Ad -

- Ad -

Historia zatonięcia luksusowego liniowca jest znana niczym wieża Eiffela. Wszyscy słyszeli, czytali lub też widzieli opowieść o „niezatapialnym olbrzymie”.

 

Nikt nie przypuszczał, że duma myśli technicznej, największy liniowiec oceaniczny, wyruszając w podróż w południe 10 kwietnia 1912 roku, zderzył się wkrótce z górą lodową i zatonie zabierając ze sobą 1500 osób. Carpathia, która przybyła na wezwanie SOS w ciągu 80 minut, nie zdołała pomóc więcej niż 700 osobom.

 

Spoczywający gdzieś głęboko w niedostępnych odmętach Oceanu Atlantyckiego, niezapomniany, przez siedem dekad rozpalał myśli poszukiwaczy. Odnaleziony podczas kolejnej ekspedycji Roberta Ballarda 1 września 1985 roku, w 73 lata po zatonięciu.

 

RMS Titanic

Klimat otaczający Titanica, nie współgra z wpływami firmy Premier, mającej prawa do statku, która złożyła wniosek o upadłość w 2016 r.

Spółka posiadająca kolekcję 5,500 artefaktów, pogrążona w długach, w czwartek doczekała się podjęcia przez sąd decyzji dotyczącej sprzedaży na aukcji największych skarbów z Titanica. Wśród przedmiotów jest dzwon, diamentowy pierścień pasażera, czy walizka z ubraniami Williama Henry’ego Allena, emigranta podążającego do Ameryki.

Co najmniej trzy firmy rywalizują o wykupienie podwodnych pamiątek. Sędzia federalny w Norfolk w stanie Wirginia nadzoruje działania.

Z biegiem lat sprzedano niektóre artefakty, które były w posiadaniu osób ocalałych. Skrzypce lidera zespołu Titanica osiągnęły cenę ponad 1,45 miliona USD. Futrzany płaszcz członka załogi noszony podczas zatonięcia wylicytowano za 235 000 USD, natomiast krakers z zestawu do przeżycia sprzedano za 23 000 USD.

 

- Ad -

- Ad -

- Ad -

- Ad -

- Ad -

- Ad -

- Ad -

- Ad -

- Ad -

- Ad -

- Ad -

Titanic fot.: domena publiczna
Titanic fot.: domena publiczna

Dyrektor generalny i największy udziałowiec Premier, Daoping Bao, zaproponował plan wspierany przez grupę funduszy inwestycyjnych i chińskich biznesmenów, którzy kupili 2 miliony dolarów długu spółki. Wśród sponsorów grupy Bao są PacBridge Capital Partners Ltd z siedzibą w Hongkongu oraz Apollo Global Management z USA. Grupa zobowiązała się do utrzymania kolekcji nienaruszonej i będącej w zasięgu sądów amerykańskich, planując przyspieszenie ekspedycji naukowych i turystycznych na wrak.

 

„Gdybym był sędzią, powiedziałbym, zobacz, logicznym kuratorem tego jest Wielka Brytania” – powiedział Ballard, w jednym z wywiadów. „Te relikty znajdują się w domu, w Belfaście i w Greenwich, w rękach organizacji, która może zapewnić, że tam pozostaną na zawsze”.

 

Rozdzielenie pamiątek wystawionych na aukcje spowoduje zubożenie kolekcji, miejmy nadzieję, że inwestorom uda się zebrać kapitał, i pozostanie w całości. Upływający czas nie był w stanie przypieczętować losu najbardziej znanego wraku wszechczasów, pomimo dekad, nim udało się go odnaleźć.

 


 

Zobacz także: ARCHEOLOGIA PODWODNA 

 


 

Największy ówczesny liniowiec świata rozpala umysły poszukiwaczy wraków 

Titanic fot.: domena publiczna
informacje dotyczące zatonięcia Titanica fot.: domena publiczna

Historia najbardziej luksusowego liniowca zarówno przed jak i po zatonięciu nie przestaje zadziwiać, tak w obecnych jak i wcześniejszych czasach, gdy nie znano jeszcze miejsca spoczynku wraku.

Nawet niezbyt rozwinięta wówczas technologia poszukiwań, nie przeszkadzała rozpalonym umysłom marzycieli. W latach 60. XX wieku coraz częściej również w prasie powracał temat poszukiwań i wydobycia Titanica.

Jednym z ówczesnych głośniejszych poszukiwaczy był Brytyjczyk Douglas Woolley. Jego zdaniem wystarczyło zejść do wraku okrętem podwodnym i przyczepić do kadłuba tysiące nylonowych balonów, wypełnionych powietrzem.

Pomysłodawca uważał, że to pozwoliłoby na wydobycie wraku na powierzchnię.
Niestety, nie ujawniono sposobu napełniania na tej głębokości balonów.

Firma, którą założył Woolez „Titanic Salvage Company”, z pompą ogłosiła wykorzystanie wody morskiej do wygenerowania 85 000 metrów sześciennych wodoru w tydzień. Plany okazały się niewspółmierne do metod pozyskania czynnika, jak na tamte czasy. Firma spoczęła na dnie.

Titanic Położenie wraku na mapie
Położenie wraku statku na mapie

Co prawda Wooley nie odnalazł ani nie wydobył wraku, jednakże dzięki niemu temat powrócił na łamy, zyskując większe grono zainteresowanych i stanowiąc inspirację dla następców.

W ciągu dekady, projekty odnalezienia wraku deklarowało kilka grup poszukiwawczych. Niektóre z pomysłów były wręcz niemożliwe do wykonania, co kompletnie nie przeszkadzało poszukiwaczom w ich głoszeniu.

Jednym z ciekawszych rozwiązań, aczkolwiek, tak kosztownym, że prawie niemożliwym do zrealizowania była propozycja stworzenia pływaków ze szkła bentosowego. Koszt inwestycji był porównywalny z obecnym PKB małego kraju.

Titanic fot.: domena publiczna
Titanic fot.: domena publiczna

Lata osiemdziesiąte rozpaliły jeszcze bardziej zainteresowanie wrakiem, poprzez kampanie szerzące informacje, jakoby na wraku pozostały sejfy pełne kosztowności. Coraz to kolejne grupy ogłaszały poszukiwania i wracały z niczym.

Taki stan trwał do 1985 roku, aż do artykułu Oceans Institution Woods Hole, na pierwszej stronie „New York Times”, ogłaszającego odnalezienie wraku Titanica na 12,000 stóp głębokości.

Wybuch zainteresowania spowodował kolejne spekulacje. Prawa do statku zaczęły być kwestionowane, przedsiębiorcy szukali możliwości wydobycie wraku i zamiany w atrakcję turystyczną.

 

Pompowanie wazeliny do poliestrowych worków umieszczonych w kadłubie okrętu? Czemu nie?, a może wstrzykiwanie tysięcy piłek pingpongowych do kadłuba, lub też stworzenie dźwigni do wynurzenia 52 000-tonowego statku z wody?

To tylko kilka z propozycji, które ujrzały światło dzienne.

 

Titanic
Fot: NOAA

Odkrywca, który nie chciał zdradzić położenia wraku

Robert Ballard, amerykański podróżnik, emerytowany oficer marynarki i oceanograf, również był zapalonym poszukiwaczem Titanica. W 1985 roku podjął kolejną próbę zlokalizowania wraku, tym razem współpracując z marynarką wojenną, wykorzystał do tego celu m.in. nowy systemu sonarowy do eliminacji dużych powierzchni głębin. Wyposażony w statek badawczy i Argo, badając dno morskie, odnalazł wrak Titanica na Północnym Atlantyku, około 600 km od wybrzeży Nowej Fundlandii w Kanadzie na głębokości 3802 metrów. 

Fot: NOAA

Chroniony w ramach UNESCO 

15 kwietnia 2012 roku, 100 lat po zatonięciu, statek uzyskał zgodnie z Konwencją UNESCO status chroniony, w ramach podwodnego dziedzictwa kulturowego. Oznaczało to ograniczenie niszczenia, grabieży, sprzedaży i rozproszenia pamiątek i pozostałości. 

 

Niestety większość szkód wyrządzonych na wraku, nadal powodują ludzie.

 

Ekspedycje badawcze NOAA

Pierwsza misja NOAA na Titanica została przeprowadzona w czerwcu 2003 roku. Ekspedycja badawcza odbyła się na pokładzie rosyjskiego statku badawczego Akademik Mstislav Keldysh. Jej celem był stan oceny wraku i możliwość obserwacji do badań. Kolejna w 2004 roku została przeprowadzona w celu zbadania szybkiego pogorszenia stanu statku.

źródło: NOAA, Wikipedia, Business Times, Google

 

Data wpisu: 3 września 2018 o 16:19

 

 


Zobacz także: NEWS

 

Land Rover Kite Cup zawody o Puchar Polski, Mistrzostwa Polski kitesurfing wingfoil

W długi weekend finałowe zawody Land Rover Kite Cup!

– Ad — Ad -Przed nami ostatni akcent Land Rover Kite Cup w tym roku. Sportowcy z całego kraju będą rywalizować o najwyższe miejsca w zawodach Pucharu Polski oraz   w kitesurfingu i wingfoilu. Finał cyklu odbędzie się w Pucku, w dniach 11-14 sierpnia.   Po zaciętej rywalizacji w Rewie i Jastarni przyszedł czas na zakończenie […]

0 komentarzy
SeaSearcher the bottom dron podwodny

Podwodny dron SeaSearcher do poszukiwania skarbów

– Ad — Ad — Ad – Poszukiwanie skarbów kojarzy się zazwyczaj z ciężką i mozolną pracą polegającą na przekopywaniu ziemi czy przesiewaniu piasku w wodzie. O ile bieganie z wykrywaczem czy magnetrometrm protonowym ułatwia temat samych poszukiwań, to pod wodą nie jest już tak różowo, ponieważ wiąże się to z dodatkowymi problemami, chociażby w postaci […]

0 komentarzy
wyspy Salomona miejsce nurkowe diving

Wyspy Salomona gotowe na turystów

– Ad — Ad — Ad — Ad -Po blisko 28 miesiącach obostrzeń łagodzone są środki bezpieczeństwa związane z Covid-19. Bez większych przeszkód od 29 lipca można podróżować na Wyspy Salomona.     Oczywiście, nadal trzeba spełniać podstawowe wymagania, dotyczące zasad epidemii koronawirusa, obowiązujące na wyspach.     Wizę turystyczną na pobyt do 90 dni w […]

0 komentarzy
nurkowanie komodo wyspa wakacje

Podwyżki cen dla turystów na Komodo przyczyną protestów

– Ad — Ad — Ad — Ad — Ad -Z powodu masowej podwyżki cen wprowadzonych przez rząd Indonezji dla zwiedzających Park Komodo, 700 lokalnych pracowników rozpoczęło strajk.   Warany z Komodo występują tylko na wyspach indonezyjskiej prowincji Nusa Tenggara. Ten endemiczny, zagrożony gatunek jaszczurek rokrocznie przyciąga około 220 000 turystów. Do niedawna jeszcze opłata […]

0 komentarzy
OceanOneK deep diving

Pierwszy humanoidalny OceanOneK nurkujący do wraków na dużych głębokościach

– Ad — Ad — Ad — Ad — Ad — Ad – Robot ostrożnie nawigował w kierunku górnej poręczy pokładu zatopionego włoskiego parowca Le Francesco Crispi, znajdującego się około 500 m pod powierzchnią Morza Śródziemnego.    Głównym założeniem OceanOneK było zbadanie miejsc, do których nikt wcześniej nie dotarł, i pokazanie, że ludzki dotyk, wizja i […]

0 komentarzy
podwodne pszczoły, Idotea

Skorupiaki niczym pszczoły zapylają wodorosty

– Ad — Ad — Ad — Ad — Ad — Ad — Ad – Chyba nikomu nie musimy przypominać, że pracowite pszczółki zapylają zieloną część naszej planety.   Te maleńkie owady pomagają roślinom rozmnażać się poprzez rozprowadzanie pyłku z jednej rośliny na drugą. Jak się okazuje, również ta niebieska, podwodna cześć planety ma swoje „morskie […]

0 komentarzy
wrak statku gracja nurkowanie

Odkryto nowy wrak statku na Morzu Egejskim

– Ad — Ad — Ad — Ad — Ad — Ad — Ad — Ad -U wybrzeży wyspy Kythnos na głębokości 110 metrów zlokalizowano wrak, który zatonął w wyniku eksplozji.   Namierzona jednostka została wstępnie zbadana za pomocą zdalnie sterowanego pojazdu ROV. Po obejrzeniu wraku udało się oszacować jego wielkość. Szczątki statku wskazują na […]

0 komentarzy

Drugi przystanek Land Rover Kite Cup w Jastarni za nami!

– Ad — Ad — Ad — Ad — Ad — Ad — Ad — Ad — Ad -W ostatni weekend w Jastarni rywalizowali na wodzie najlepsi w Polsce kitesurferzy. W ramach drugiego przystanku Land Rover Kite Cup, rozegrano oficjalne Mistrzostwa Polski we Freestyle i Wave. Pozytywnie zaskoczyła frekwencja w kategorii Wing — w tej […]

0 komentarzy
Wieloryb Północnoatlantycki zagrożony

Narzędzia połowowe zagrożeniem dla przetrwania wielorybów północnoatlantyckich

– Ad — Ad — Ad — Ad — Ad — Ad — Ad — Ad — Ad — Ad -Wieloryb północnoatlantycki to krytycznie zagrożony gatunek. Populacja tego łagodnego olbrzyma gwałtownie spada. Szacunkowe dane mówią o zaledwie 350 sztukach obecnie żyjących na wolności.   Wskaźnik przeżywalności wielorybów gwałtownie maleje, przyczyn z tym związanych jest wiele, […]

0 komentarzy

Alvin – najstarszy pojazd podwodny na świecie nurkuje na 6 453 metry głębokości

– Ad — Ad — Ad — Ad — Ad — Ad — Ad — Ad — Ad — Ad — Ad -Alvin jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych i najczęściej używanych okrętów podwodnych do głębokich zanurzeń na świecie.   Jest również najdłużej działającym naukowym załogowym batyskafem na świecie.  Na swój pokład może zabrać  pilota i dwóch obserwatorów. […]

0 komentarzy 

zostaw komentarz

- Ad -