Najnowsze informacje - nurkowanie, podróże, fotografia podwodna i sporty wodne

Zakaz połowu żarłaczy białych, rekinów olbrzymich i wielkogębowych na Tajwanie

1 634

 

Połowy morskie należą do jednej z głównych gałęzi gospodarki Tajwanu. Spożywanie owoców morza ma swoje odzwierciedlenie w tradycjach, jest częścią kulturowej spuścizny. Zaskakujący jest zatem fakt, iż Tajwan należy do tych nielicznych państw, które podjęły się wprowadzenia kontroli odłowów rekinów.

 

Żarłacz biały, rekin olbrzymi i wielkogębowy to ryby, których populacje stale maleją.  W ramach działań na rzecz ochrony rekinów,  w 2013 roku na Tajwanie wprowadzono regulacje dotyczące powiadamiania o połowach i pobierania próbek do badań. W rezultacie zgłoszono 34 żarłacze białe, 0 żarłaczy olbrzymich i 139 rekinów wielkogębowych. W lutym 2020 roku wprowadzono dodatkowe regulacje, które umożliwiły prowadzenie obserwacji naukowych na pokładach statków .

Potwierdzone przypadki odłowów sześciu chronionych rekinów, które miało miejsce w ciągu zaledwie kilku dni czerwca, wpłynęły na wprowadzenie dodatkowych restrykcji w kontroli odłowów. Zdaniem lokalnych przedstawicieli środowiska, to nie były odosobnione przypadki.

Wcześniejsze regulacje pozwalały rybakom na sprzedaż odłowionych rekinów zgłaszanych do badań, co jednocześnie pozwalało naukowcom na pobranie próbek i zebranie odpowiednich danych.

Nowe obostrzenia uniemożliwiają handel. Rybacy nadal będą musieli powiadamiać władze, dostarczając informacje na temat warunków połowów, ale złapane zwierzęta będą wracały do oceanu, niezależnie od tego, czy będą żywe, czy martwe.

Zmiany został wprowadzone 10 listopada 2020. Za nieprzestrzeganie warunków zakazu, rybacy, którzy złowią jeden z trzech chronionych gatunków, i nie wypuszczą go zgodnie z przepisami, podlegają grzywnie w wysokości od 30 000 do 150 000 dolarów tajwańskich, mogą również podlegać karze do trzech lat pozbawienia wolności.

źródło: Fa.gov.tv

 

 

zostaw komentarz