Najnowsze informacje - nurkowanie, podróże, fotografia podwodna i sporty wodne

Odnaleziono dwa wraki z XVII wieku, z których jeden może być siostrzanym okrętem królewskiego galeonu „Vasa”

1 498

Archeolodzy morscy z nowo utworzonego „Muzeum Vrak”, podczas prowadzonych podwodnych badań historyczny pod Vaxholm, natrafili na niesamowite znalezisko. Dwa duże okręty wojenne z XVII wieku, z których jeden może być siostrzanym okrętem królewskiego galeonu Vasa.

 

Pierwszy ze znalezionych wraków wystaje 5 metrów ponad dno z dobrze zachowanym dziobem. Wymiary zebrane podczas badań są bardzo zbliżone do najsłynniejszego, 61-metrowego galeonu wojennego Szwecji klasy Regalskeppet. Symbolu szwedzkiej potęgi wojskowej,  który w 1628 r. po przepłynięciu około 1000 metrów w dziewiczym rejsie, zatonął.

 

fot.: Jim Hansson, Vrak/SMTM

Ku zaskoczeniu podwodnych badaczy, następnego dnia po odkryciu wspaniałego zabytkowego wraku, natrafiono na następną, prawdopodobnie jeszcze większą jednostkę. Archeolodzy mają nadzieję, że znaleźli siostrzany statek Vasy, Applet, jeden z kilku dużych okrętów wojennych, który według źródeł historycznych, został zatopiony w Vaxholm, w drugiej połowie XVII wieku.

Wśród pozostałości mogą być prawdopodobnie także jednostki Kronan i Berło, które zostały zbudowane w ramach serii wraz z królewskim okrętem,  podczas modernizacji floty szwedzkiej. Wraki zostały odkryte w szwedzkim archipelagu poza miastem Vaxholm, w prostej linii prowadzącej do Sztokholmu.
W trakcie podwodnych badań pobrano próbki drewna, które zostaną poddane identyfikacji i datowaniu.

 

fot.: Jim Hansson, Vrak/SMTM

Król Gustaw II Adolf, wielki orędownik szwedzkiej potęgi militarnej, rozbudował flotę o olbrzymie okręty wyposażone w dużą ilość artylerii. Po Vaasie (1628) zostały stworzone na Skeppsholmen: Applet (1629), Kronan (1632) i Scepter (1634).

Applet brał udział w inwazji na Niemcy w 1630 r. Kronan uczestniczy w bitwie pod Kolberger Heide w 1644 i Öresund 1658. Scepter, najlepszy z nich uczestniczył w bitwie w Kolberger Heide w 1644 roku.

„Uważamy, że niektóre z nich zostały zatopione w okolicy”,
Patrik Höglund archeolog morski i nurek w nowo powstałym Muzeum Wraków.

 

fot.: Anneli Karlsson, SMTM

Zdaniem archeologów niektóre z jednostek zostały zatopione celowo po wycofaniu ich z eksploatacji, Vasa został wydobyty w 1961 roku i jest obecnie wystawiany w Muzeum Vasa w Sztokholmie, jednym z najpopularniejszych miejsc turystycznych w Szwecji.

 

 

Muzeum Wraków jest częścią Norweskich Muzeów Morskich i Historii Transportu.
Celem nowo powstałej placówki jest kultywowanie i rozpowszechnianie wiedzy dotyczącej morskiego dziedzictwa kulturowego znalezionego na dnie Morza Bałtyckiego.

Oficjalne otwarcie zaplanowano pod koniec 2020 roku w Djurgården w Sztokholmie. Morskie muzeum archeologiczne połączy zbiory z Muzeum Historii Morskiej, Muzeum Wazy i Muzeum Morskiego.

Źródło: Vrak – Museum of Wrecks

 

zostaw komentarz