Najnowsze informacje - nurkowanie, podróże, fotografia podwodna i sporty wodne

Iffland i Heslop podbijają klify w Polignano a Mare podczas trzeciego przystanku Red Bull Cliff Diving

Rhiannan Iffland i Aidan Heslop Red Bull Cliff Diving World Series in Polignano a Mare, Italy on July 2, 2023. // Romina Amato / Red Bull Content Pool
283

Brytyjczyk Aidan Heslop odniósł zwycięstwo na trzecim przystanku Red Bull Cliff Diving World Series w Polignano a Mare we Włoszech, wykonując jedno z najwyżej punktowanych pojedynczych nurkowań, które odniosło trzecie zwycięstwo w karierze. Fantastyczna Rhiannan Iffland odniosła swoje trzecie zwycięstwo z rzędu i zwiększyła swoją przewagę na szczycie tabeli.

 

Oto wszystko, co musisz wiedzieć:
– Heslop, który rozpoczął dzień na 10. miejscu, wśliznął się do pierwszej trójki po oszałamiającym skoku w trzeciej rundzie z 27-metrowej platformy. Następnie, uzbrojony w cztery salta z przednimi obrotami wokół własnej osi, a także pół obrotu na trzy i pół salta w pike – broń, która trafiała i chybiała w ciągu ostatnich 12 miesięcy –  przed 40 tysiącami widzów objął prowadzenie w czołówce.

 

 
– Rumun Constantin Popovici, mimo że nie zaliczył tutaj hat-tricka, utrzymuje pewną, 200-punktową przewagę na szczycie tabeli dzięki drugiemu miejscu. Jego rodak, Catalin Preda, dopełnił podium we Włoszech, a także zdobył dodatkowe 10 punktów World Series za najlepsze nurkowanie weekendu.

 

– Tymczasem panujący rekordzista, 10-krotny mistrz Gary Hunt oficjalnie przeżywa swój najgorszy początek sezonu. Francuz zajął dwa czwarte miejsca — Boston i Paryż — z niskim ósmym miejscem na wybrzeżu Adriatyku, ze stratą 300 punktów do Popovici w jego dążeniu do 11. Trofeum Króla Kahekili.
 
– Na 21-metrowej platformie sześciokrotna mistrzyni Rhiannan Iffland odniosła zwycięstwo przed Kanadyjką Molly Carlson. To był ósmy raz z rzędu. Australijka była daleko od swojego najlepszego wyniku, osiągając najniższy łączny wynik na ostatnich 15 przystankach, ale to wystarczyło jej do trzeciego zwycięstwa z rzędu w 2023 i 23. zwycięstw z ostatnich 24 imprez World Series.
 
 „Myślę, że to na pewno nie przypadek. To było wiele, wiele lat sporego szczęścia, aby dotrzeć do tego punktu dzisiaj. Myślę, że to po prostu sposób, w jaki teraz podchodzę do konkurencji i w pewnym sensie znajdowania pozytywnej energii płynącej z wyników do kontynuowania i nadawania tempa każdemu wydarzeniu. Myślę, że to po prostu znalezienie sposobu na radzenie sobie z presją i możliwość poczucia wolności i radości”- powiedziała Iffland, która zgarnęła 10-punktową premię za najlepsze nurkowanie kobiet we Włoszech, w jej 40. zawody World Series.
 
– Pomimo 100-procentowego rekordu Iffland w tym sezonie, to zasługa konsekwencji Carlson, że walka o tytuł kobiet wciąż jest bardzo żywa. 130 punktów dzieli dwie najlepsze zawodniczki w klasyfikacji generalnej, a mając trzy przystanki przed końcem, wszystko jest jeszcze do zdobycia.
 
– Podium we Włoszech uzupełniła Australijka Xantheia Pennisi. Po tym, jak opuściła przystanek w Paryżu z powodu kontuzji, wróciła do miejsca, w którym skończyła w Bostonie, zajmując kolejne trzecie miejsce.
 
– Po trzech imprezach w ciągu czterech tygodni, sportowcy będą teraz mieli przerwę na odpoczynek, regenerację i regenerację sił przed udaniem się do Japonii, gdzie tydzień później odbędą się Mistrzostwa Świata w nurkowaniu z przeszkodami, a tydzień później czwarty przystanek Red Bull Cliff Diving World Series 3 sierpnia.
 
– Siedem lat po pierwszej wizycie World Series w Japonii, na klifach Shirahama, tym razem nurkowie będą walczyć o kluczowe punkty mistrzowskie w oszałamiającej scenerii wąwozu Takachiho w prefekturze Miyazaki.
 
Wyniki Red Bull Cliff Diving Polignano a Mare
KOBIETY
1. Rhiannan Iffland AUS 345,85 punktów
2. Molly Carlson CAN 327.70
3. Xantheia Pennisi AUS 308,00
4. Meili Carpenter USA 291,30
5. Iris Schmidbauer GER 281,85

MĘŻCZYŹNI
1. Aidan Heslop GBP 448,60 punktów
2. Constantin Popovici ROU 439,40 
3. Catalin Preda ROU 432,50 
4. Jonathan Paredes (W) MEX 418,45
5. Carlos Gimeno (W) ESP 393,75

 
Klasyfikacja Red Bull Cliff Diving World Series 2023 (po 3 z 6 rund)
KOBIETY
1. Rhiannan Iffland AUS 620  punktów
2. Molly Carlson CAN 490
3. Iris Schmidbauer GER 284
4. Xantheia Pennisi AUS 260 
5. Meili Carpenter USA 252

MĘŻCZYŹNI
1. Constantin Popovici ROU 570 punktów
2. Aidana Heslopa GBR 369
3. Carlos Gimeno (W) ESP 344
4. Gary Hunt FRA 270
5. Nikita Fiedotow IAT– 268

źródło: Red Bull Content Poll 

* Forward 4 somersaults 3½ twists pik oznacza, że skoczek w trakcie skoku wykonuje cztery salta przednimi obrotami wokół własnej osi, a także pół obrotu na trzy i pół salta. Pik oznacza charakterystyczną pozycję ciała, w której skoczek trzyma nogi złączone, a tułów pchany jest ku ziemi.