Najnowsze informacje - nurkowanie, podróże, fotografia podwodna i sporty wodne

Red Bull Cliff Diving 2023 Popovici i Iffland rządzą podczas otwarcia sezonu skoków z klifu w Bostonie

Constantin Popovici z Rumunii nurkuje z 27,5-metrowej platformy podczas ostatniego dnia zawodów pierwszego przystanku Red Bull Cliff Diving World Series w Bostonie, USA, 3 czerwca 2023 r. // Dean Treml / Red Bull Content Pool // SI202306030652 / / Wykorzystanie wyłącznie do celów redakcyjnych //
680
 

World Series Red Bull Cliff Diving 2023 rozpoczął się w niezwykłym stylu. Constantin Popovici z Rumunii wygrał pierwszą rundę Red Bull Cliff Diving World Series w Bostonie, uzyskując najwyższy wynik w historii mistrzostw, podczas gdy w konkurencji kobiecej sześciokrotna mistrzyni z Australii Rhiannan Iffland zostawiła w tyle swoją największą rywalkę z poprzedniego sezonu, Molly Carlson, i zdobyła swoje ósme zwycięstwo z rzędu.

 

Rhiannan Iffland z Australii nurkuje z 21-metrowej platformy podczas ostatniego dnia zawodów pierwszego przystanku Red Bull Cliff Diving World Series w Bostonie, USA, 3 czerwca 2023 r. // Romina Amato / Red Bull Content Pool // SI202306030693 / / Wykorzystanie wyłącznie do celów redakcyjnych
Rhiannan Iffland z Australii nurkuje z 21-metrowej platformy podczas ostatniego dnia zawodów pierwszego przystanku Red Bull Cliff Diving World Series w Bostonie, USA, 3 czerwca 2023 r. // Romina Amato / Red Bull Content Pool // SI202306030693 / / Wykorzystanie wyłącznie do celów redakcyjnych
Wszystko, co warto wiedzieć!
 
– Popovici, którego poprzedni sezon został skrócony z powodu kontuzji w 2022 roku, rozpoczął tam, gdzie skończył podczas swojego ostatniego występu w Mostarze w ubiegłym roku. Poprawił swoje rekordowe wyniki z poprzedniego konkursu, uzyskując łącznie 492,90 punktów. –
 
„Dziś pobiłem dwa rekordy: rekord skoku i w ogólnej rywalizacji. Jest bardzo dobrze i jestem szczęśliwy. To nie jest dla mnie zaskoczenie, ponieważ bardzo skupiam się na tych rzeczach. Dążę do tego. Dążę do czegoś wyższego i dobrze widzieć dzisiaj wyniki” – powiedział 34-letni Popovici, którego ostatni skok, z trzema saltami do tyłu i trzema obrotami w łuku, również pobił rekord najwyższego wyniku indywidualnego skoku.
 
– Startujący z dziką kartą Carlos Gimeno, który trzy razy z rzędu zajął czwarte miejsce, w końcu stanął na podium, zajmując drugie miejsce i osiągając swój najlepszy wynik. Podium uzupełnił ubiegłoroczny zwycięzca w Bostonie, Anglik Aidan Heslop. 10-krotny mistrz, Gary Hunt, przegrał walkę o podium o cztery punkty i zajął 4. miejsce.
 
– Dla Iffland to nie tylko ósme zwycięstwo z rzędu, ale także 20. zwycięstwo w ostatnich 21 startach. Ponadto 31-letnia zawodniczka stanęła na podium na każdej z lokalizacji, na której startuje się w World Series. Pomimo kolejnego zaciętego starcia z Kanadyjką Molly Carlson, przewaga Australijki wynosząca 22 punkty pokazuje, że jej dominacja nad rywalami jest wciąż niepodważalna.

 

 
 „Oczywiście, jestem bardzo szczęśliwa, że zaczynamy sezon w ten sposób. Zwykle najtrudniejsze zawody to zawsze pierwsze, więc zakończenie mocnym występem było naprawdę miłym uczuciem, a daje mi wiele pewności siebie w dalszej rywalizacji” – powiedziała Iffland. – „Wiadomo, że będzie to walka i ciężki sezon, ale jestem gotowa na wyzwanie. Gotowa jestem stanąć do walki”.
– Xantheia Pennisi również pochodząca z Australii, zakończyła rywalizację wśród kobiet na trzecim miejscu z piątą w karierze pozycją na podium.
 
Pierwszy przystanek sezonu nie przyniósł tylko trudnych warunków pogodowych, zmieniających się od słonecznych i gorących w pierwszym dniu do mokrych i wietrznych w drugim, ale również kilka nowych konkurencyjnych zmian. Po raz pierwszy w tym sezonie zawodnicy muszą wykonywać swoje skoki, korzystając z czterech z pięciu kierunków startu – przód, tył, odwrócony, do wewnątrz i na ręce – zasadę zaprojektowaną, aby prawdziwie przetestować ich wszechstronność.
 Oprócz nowych reguł mężczyzna i kobieta z najwyżej punktowanym skokiem w każdym wydarzeniu otrzymają dodatkowe 10 punktów rankingowych na szczycie swojej ogólnej liczby punktów w wydarzeniu, wyróżnienie zdobyte przez dwóch zwycięzców podczas tego otwarcia zmagania.
 
 Po wilgotnym i chłodnym początku sezonu World Series przeniesie się za dwa tygodnie do Europy, gdzie 18 czerwca zawodnicy powtórzą swoje oszałamiające dokonania zeszłego sezonu w Paryżu przed kultową wieżą Eiffla.

 

Wyniki Red Bull Cliff Diving World Series w Bostonie
MĘŻCZYŹNI
1. Constantin Popovici ROU – 492,90 pkt
2. Carlos Gimeno ESP – 441,50
3. Aidan Heslop GBP – 429,20
4. Gary Hunt FRA – 425,50
5. James Lichtenstein USA – 418,20

KOBIETY
1. Rhiannan Iffland AUS – 368,35 pkt
2. Molly Carlson CAN – 346,20
3. Xantheia Pennisi AUS – 325,90
4. Jessica Macaulay CAN – 299,80
5. Meili Carpenter USA – 298,90

Klasyfikacja Red Bull Cliff Diving World Series (po 1 z 7 przystanków)
MĘŻCZYŹNI
1. Constantin Popovici ROU – 210 punktów
2. Carlos Gimeno ESP – 160
3. Aidan Heslop GBR – 130
4. Gary Hunt FRA – 110
5. James Lichtenstein USA – 92 lata

KOBIETY
1. Rhiannan Iffland AUS – 210 pkt
2. Molly Carlson CAN – 160
3. Xantheia Pennisi AUS – 130
4. essica Macaulay CAN – 110
5. Meili Carpenter USA – 92 

źródło: Red Bull Cliff Diving World Series