Najnowsze informacje - nurkowanie, podróże, fotografia podwodna i sporty wodne

Głębinowa rafa koralowa odkryta w rezerwacie morskim Galapagos

6 458

 Naukowcy podróżujący w głąb oceanu za pomocą pojazdu załogowego Alvin dokonali przełomowego odkrycia w rezerwacie morskim Galapagos.

 
Zanurzając się na głębokości od 400 do 600 metrów, załoga Alvina znalazła unikalne bogactwo życia morskiego na niezmapowanej podwodnej górze. 
To pierwsze tego typu odkrycie  od czasu założenia rezerwatu w 1998 roku. Stanowi niezwykłą i fantastyczną okazję do zbadania tych dziewiczych raf koralowych. Korzystając z najnowszej technologii, Alvin zebrał próbki i zbadał obszar. Dane te pozwolą naukowcom lepiej zrozumieć wyjątkową ekologię tych głębinowych raf koralowych i ich siedlisk. Pomogą również w przyszłości, lepiej chronić rezerwat i jego cenne zasoby.
 
Zadziwiająca struktura głębinowej rafy koralowej została po raz pierwszy zarejestrowana przez naukowców  dr Michelle Taylor (Uniwersytet w Essex, Wielka Brytania) i dr Stuarta Banksa (Fundacja Karola Darwina, Ekwador) podczas nurkowania w pojeździe załogowym Alvin. Alvin umożliwił naukowcom eksplorację nagrywanie i katalogowanie odkryć.
 

Imponująca struktura rafy wznosząca się na grzbiecie niezmapowanego zatopionego wulkanu, rozciąga się na kilka kilometrów i sięga w głąb aż do 600 metrów pod powierzchnię wody. Przy tym jest skarbnicą różnorodności biologicznej. To odkrycie jest przełomem w badaniach nad życiem morskim na Galapagos. Naukowcy podczas badań rafy odkryli ponad 600 gatunków koralowców, gąbek i innych stworzeń głębinowych, których nie znajdziemy nigdzie indziej na świecie, a które zawierają wiele informacji o stanie środowiska morskiego.

 
„Eksploracja, mapowanie i próbkowanie platformy Galapagos za pomocą Alvina i Atlantydy stanowi okazję do zastosowania XXI- wiecznych technologii mapowania głębokiego zanurzenia i mapowania dna morskiego oraz innowacyjnych technik obrazowania głębinowego w celu ujawnienia piękna i złożoności procesów wulkanicznych i biologicznych, które sprawiają, że Galapagos są tak wyjątkowe” – powiedział Fornari, który od ponad 20 lat mapuje i pobiera próbki środowiska morskiego na Galapagos.
Daniel Fornari, wraz z Taylorem i Banks, są częścią międzynarodowej grupy naukowców korzystający ze statków badawczych Alvin i Atlantis.
 
Głębokie wody rezerwatu Galapagos zawierają wiele gatunków ryb, koralowców i organizmów. Przed odkryciem uważano, że Wellington Reef u wybrzeży wyspy Darwin na dalekiej północy archipelagu Galapagos była jedną z niewielu strukturalnych raf koralowych, które przetrwały wydarzenie El Niño w latach 1982-1983. Nowe odkrycie dokonane podczas nurkowań przez naukowców z HOV Alvin pokazuje, że osłonięte głębinowe społeczności koralowców prawdopodobnie przetrwały w głębinach rezerwatu morskiego Galapagos przez stulecia, wspierając i odbudowując bogate, różnorodne i potencjalnie unikalne społeczności morskie. 
 

Źródło:  WHOI