Najnowsze informacje - nurkowanie, podróże, fotografia podwodna i sporty wodne

Unikalny widok 3D wraku Titanica!

Cyfrowy obraz 3D wraku statku Titanic Źródło: Atlantic Productions/Magellan
7 873

 

RMS Titanic to jeden z największych i najbardziej znanych statków pasażerskich w historii. Jego zatonięcie w 1912 roku wciąż intryguje ludzi na całym świecie. Wiele lat po tragedii, wrak nadal jest źródłem niekończącej się ciekawości i badań naukowych.

 

 

Pierwszy pełnowymiarowy skan cyfrowy zapewnia unikalny widok 3D całego statku. 

Obrazowanie wraku Titanica to proces, który wymagał niezwykłych wysiłków i zdolności technicznych.  Dzięki temu udało się stworzyć dokładny model 3D statku. Ten ogromny obraz pozwoli naukowcom spojrzeć na wrak w zupełnie nowy sposób. Bardzo dokładny wirtualny model, pozwala zobaczyć zarówno kształt jak i detale w trójwymiarowej przestrzeni. Pozwala również na  dostrzeżenie wielu elementów, które wcześniej po prostu nie były dostępne. Model 3D ujawnia wspaniałe, szczegółowe ujęcia różnych obszarów statku.

Posługując się widokiem 3D wraku, naukowcy będą mogli przyjrzeć się różnym obszarom wraku i odkryć nieznane dotąd fakty techniczne, które być może pomogą w zrozumieniu przyczyn katastrofy. Model jest jednym z pierwszych kroków do zbadania historii Titanica opartych na dowodach, a nie spekulacji.

Co ujawnia skan?

Trójwymiarowy obraz wraku Titanica ujawnia wiele szczegółów, które były nieznane dla ludzi od czasów zatonięcia. Są to niewidoczne przestrzenie, niedostępne wcześniej dla badaczy i eksploratorów. Obraz 3D obejmuje wrak w całości, ujawniając pełny widok Titanica. Składa się z dwóch części, z dziobem i rufą oddalonymi od siebie. Ogromne pole szczątków otacza zniszczony statek.

Obrazowanie przeprowadzono latem 2022 roku przez firmę Magellan Ltd zajmującą się tworzeniem map głębinowych oraz firmę Atlantic Productions. Zdalnie sterowane pojazdy podwodne spędziły pod wodą ponad 200 godzin. Wykonano ponad 700 000 zdjęć, tworząc dokładną rekonstrukcję 3D.

Cyfrowy obraz 3D wraku statku Titanic Źródło: Atlantic Productions/Magellan
Cyfrowy obraz 3D wraku statku Titanic Źródło: Atlantic Productions/Magellan
Cyfrowy obraz 3D wraku statku Titanic Źródło: Atlantic Productions/Magellan
Cyfrowy obraz 3D wraku statku Titanic Źródło: Atlantic Productions/Magellan

Znaczenie zachowania wraku Titanica

Titanic to jedno z liczących się dziedzictw historii i kultury. Odkrycia na wraku są niezwykle ważne, ponieważ przyczyniają się do ochrony tego unikatowego zabytku. Na całym świecie podejmuje się wiele działań, aby go chronić. Te wysiłki pomagają w zachowaniu wspaniałego dziedzictwa dla przyszłych pokoleń.

Rozwój technologii i innowacyjne podejście eksploratorów może doprowadzić do jeszcze większych odkryć na wraku Titanica.

Przy użyciu technologii obrazowania naukowcy mają teraz nieograniczone możliwości eksploracji wraku, a ich zainteresowanie wrakiem Titanica tylko wzmaga się z dnia na dzień. Fotogrametria to dziedzina nauki, która zajmuje się pomiarami i dokumentacją obiektów przy użyciu danych ze zdjęć. Aby uzyskać obrazowanie fotogrametryczne, potrzebne są setki lub nawet tysiące zdjęć wraku, wykonanych przez kamery z różnych punktów widzenia. Następnie nakładane są na siebie i przetwarzane przy użyciu specjalistycznych programów, które tworzą dokładny trójwymiarowy model wraku.

Taki model może być podzielony na różne sekcje, takie jak pokład, dziób, rufę, dzięki czemu może być zbadany pod kątem dokładności i precyzji możliwej do uzyskania.

Zdjęcia mogą zostać także zmapowane za pomocą zdjęć satelitarnych lub dronów, a następnie zsynchronizowane z modelami 3D wraku i danymi GPS, tworząc jeszcze dokładniejszą wizualizację.

Obrazowanie fotogrametryczne wraku Titanica może być bardzo przydatne w badaniach, analizach i rekonstrukcjach tego znanego statku, a także w edukacji i upowszechnieniu informacji o nim. Do stworzenia modelu 3D wraku Titanica, używano specjalnych kamer i sprzętu do skanowania, które są umieszczone na UAV  lub podwodnych pojazdach zdalnie sterowanych. Te narzędzia pozwalają na dokładne i precyzyjne tworzenie trójwymiarowych modeli wraku, które można następnie użyć do zbadania wszystkich elementów i szczegółów konstrukcyjnych Titanica. Uzyskany model może również posłużyć do tworzenia wirtualnych rekonstrukcji wnętrza wraku, które mogą być bardzo pomocne w analizowaniu przyczyn katastrofy i sposobu, w jakim Titanic uległ zniszczeniu.

Źródło: Atlantic Productions