Gdy świat się ociepla, podobnie jak na lądzie, fale upałów pod wodą stają się coraz częstsze i intensywniejsze, co wpływa na zmiany w ekosystemie oceanicznym. Wysokie temperatury szczególnie mocno uderzają w rafy koralowe, powodując rozległe zjawiska bielenia, w których koralowce wyrzucają symbiotyczne glony w swoich tkankach, dodatkowo osłabiając zwierzęta.
- Autorzy nowego badania opublikowanego w „Geophysical Research Letters” uważają, że odporne na ciepło potomstwo z ocalałych koralowców ponownie zasiedla rafy, co pozwala społeczności nadążać za ocieplającymi się morzami.
- Czy nowe badania mogą pomóc naukowcom zajmującym się badaniem i ochroną raf koralowych w identyfikacji społeczności koralowców, które najprawdopodobniej przetrwają w ocieplającym się oceanie?
„Obszar chroniony daje nam rzadką okazję do badania dziewiczych i odizolowanych ekosystemów raf koralowych, za przywilej, za który dziękujemy mieszkańcom Kiribati” – powiedziała współautorka Anne Cohen, naukowiec zajmujący się tematyką morską w WHOI.
„Ścigamy się z czasem, więc wszystko, co zwiększa szanse na to, że koralowce przetrwają, to naprawdę dobra wiadomość” – powiedziała Nancy Knowlton, kierownik katedry Sant for Marine Science w Narodowym Muzeum Historii Naturalnej Smithsonian – „Korale robią swoją część. My musimy zrobić naszą”.