Najnowsze informacje - nurkowanie, podróże, fotografia podwodna i sporty wodne

Mikroplastik coraz większym zagrożeniem? w rzekach naukowcy znajdują ukryte źródła

Ved Prakash Thawait / Pixabay / Ganges
8 536

Badania nad występowaniem mikroplastików w rzekach i w powietrzu przynoszą coraz więcej alarmujących informacji na temat skażenia środowiska.

 
Najnowsze badania wykazały, że znaczne ilości mikroplastików są uwięzione w osadach koryta rzeki, a także transportowane przez powietrze i przepływ rzeki. Wyniki tych badań są szczególnie niepokojące, ponieważ mikroplastiki te są w stanie przedostać się do mórz i oceanów, a następnie zatruwać wodne ekosystemy i wpływać negatywnie na zdrowie ludzi i zwierząt.
 
Przeprowadzone wzdłuż rzeki Ganges w Azji Południowej badania wykazały, że z atmosfery osiada średnio około 41 cząstek mikroplastiku na metr kwadratowy dziennie. W osadach koryta rzeki natomiast znajduje się średnio 57 cząsteczek na kilogram oraz jedna cząstka na każde 20 litrów wody.
 
Badania pozwalają na lepsze zrozumienie skali zanieczyszczenia mikroplastikami w rzekach i powietrzu, a także na wskazanie najczęstszych źródeł tych zanieczyszczeń.

 

WikiImages / Pixabay Ganges 

 

Wyniki pokazują, że najpopularniejszym typem cząstek są włókna, które stanowią aż 99% mikroplastików wykrytych w niektórych analizowanych próbkach. W tym przypadku dominującym polimerem był sztuczny jedwab, stanowiący aż do 82% włókien występujących w niektórych próbkach, przed akrylem i poliestrem, a najpopularniejszym kolorem był niebieski.
desfosse / Pixabay Ganges
 
Analizy wykazały, że w osadach koryta rzeki i w próbkach wody i powietrza znaleziono znaczne ilości mikroplastików, co sugeruje, że szkodliwe substancje te mogą pochodzić z różnych źródeł, takich jak ścieki, osadzanie się atmosferyczne oraz bezpośrednie czynniki, takie jak pranie ręczne ubrań w rzece.
 
 
Naukowcy jasno wskazują, że odzież jest głównym źródłem mikroplastików w powietrzu, wodzie i osadach tego rozległego systemu rzecznego.
 
Najnowsze badania nad występowaniem mikroplastików w rzekach i w powietrzu są niezwykle ważne dla ochrony środowiska i zdrowia ludzi. Skażenie to jest poważnym problemem na całym świecie, a działań na rzecz ochrony środowiska powinno być jak najwięcej. Warto zauważyć, że naukowcy z różnych krajów pracują nad rozwiązaniem tego problemu, a ich badania i wyniki stanowią istotny wkład w rozwijanie nowych metod i strategii na rzecz ochrony środowiska.
 
WikiImages / Pixabay Ganges
Dr Anju Baroth, kierownik projektu z Wildlife Institute of India, powiedziała: „Wcześniejsze badania oparte na modelowaniu wykazały, że rzeki w Azji są jednym z największych źródeł zanieczyszczeń mikroplastikami do mórz. To badanie, oparte na pierwotnych danych terenowych, dostarczyło jasnych informacji na temat poziomu mikroplastiku w różnych matrycach środowiskowych rzeki Ganges. W kilku głównych systemach rzecznych świata odnotowano stosunkowo wyższą zawartość mikroplastiku niż w Gangesie. Badanie to można wykorzystać do dalszego udoskonalenia teorii na temat głównych pochłaniaczy i źródeł mikroplastiku w głównych systemach rzecznych świata.
 
Opublikowane wyniki badań w Science of the Total Environment, stanowią pierwszą połączoną analizę mikrodrobin plastiku w wodzie, osadach i powietrzu wokół głównych systemów rzecznych na świecie. Prace badawcze prowadzone były w  ramach ekspedycji Towarzystwa National Geographic Sea to Source: Ganges, w których uczestniczyli naukowcy z wielu krajów, w tym z Wielkiej Brytanii, Indii, Bangladeszu, Francji i USA.
źródło: sciencedirect