Najnowsze informacje - nurkowanie, podróże, fotografia podwodna i sporty wodne

Seria map Blue Scale w wysokiej rozdzielczości irlandzkich wód przybrzeżnych

8 609

W ramach programu Infomar zaprezentowano pierwsze z serii 18 map batymetrycznych w wysokiej rozdzielczości irlandzkich wód przybrzeżnych.

 
Opracowane przez zespół hydrografów i kartografów z Infomaru (Zintegrowane Mapowanie na rzecz Zrównoważonego Rozwoju Zasobów Morskich Irlandii) mapy przedstawiają topografię wybrzeża z niespotykaną dotąd szczegółowością.
 
Seria map Blue Scale jest efektem ponad dekady pracy zespołu specjalistów przy projekcie INFOMARu, który jest jednym z największych na świecie programów mapowania dna morskiego. Pierwszą z serii jest mapa batymetryczna Zatoki Galway, która została udostępniona bezpłatnie do pobrania w formacie JPEG o wysokiej rozdzielczości.
 

 

 
Zatoka Galway — Zachodnie wybrzeże Irlandii kryje w sobie wiele perełek, a jedną z nich jest Zatoka Galway, zwana również Cuan na Gallimhe. Ta urokliwa zatoka rozciąga się na długości około 50 km, pomiędzy hrabstwami Galway na północy i Clare na południu, od miasta Galway na północnym wschodzie aż po Wyspy Aran przy wejściu do zatoki na zachodzie.
 
Jednym z ciekawszych elementów krajobrazu Zatoki Galway są liczne małe wyspy, które powstały wskutek działalności lodowców. Oprócz nich, w zatoce można zobaczyć również krasowe wapienne wzgórza Burren. Przybrzeżne części Zatoki Galway zostały wyznaczone jako specjalny obszar ochrony ze względu na szeroką gamę ważnych typów siedlisk.
 
Wśród nich znajdują się błota i równiny piaskowe międzypływowe, inne siedliska przybrzeżne, laguny przybrzeżne, słone bagna, sezonowe zbiorniki wodne występujące głównie w wapiennych obszarach krasowych, porośnięte roślinnością klify, łąki wapienne i chodniki wapienne. Zatoka Galway to także siedlisko fok pospolitych i wydr.
 
Program INFOMAR, finansowany przez Departament Środowiska, Klimatu i Komunikacji, jest wspólnym przedsięwzięciem Służby Geologicznej i Instytutu Morskiego. Jego celem jest sporządzenie mapy irlandzkiego dna morskiego i dostarczenie kompleksowego zestawu danych batymetrycznych, który stanowić będzie podstawę przyszłego zarządzania irlandzkimi zasobami morskimi.
 
Linia brzegowa Irlandii ma długość 3171 km. Każda z map przedstawia topografię wybrzeża z niespotykaną dotąd szczegółowością.