Najnowsze informacje - nurkowanie, podróże, fotografia podwodna i sporty wodne

Freediving – Kateryna Sadurska ustanowiła rekord w CNF !

Kateryna Sadurska freediving / fot: Facebook
2 270

Kateryna Sadurska (UKR) po raz kolejny przeszła do historii w świecie freedivingu, ustanawiając nowy rekord świata w stałym balaście bez płetw (CNF) podczas 7. Mistrzostw Świata we Freedivingu CMAS.

 
Jej droga od zdobycia wielu tytułów mistrzowskich w pływaniu synchronicznym na Mistrzostwach Europy w latach 2010–2014 do rekordu świata we freedivingu jest naprawdę niezwykła. Przełomowy moment dla freediverki nastąpił w 2022 roku podczas 6. Mistrzostw Świata we Freedivingu CMAS, gdzie zanurkowała na głębokość 70 metrów (230 stóp) bez użycia płetw, zdobywając tym samym tytuł mistrzyni świata w CNF.
W 2023 roku posunęła się jeszcze dalej, poprawiając swój rekord życiowy (PB) o 8 metrów (26 stóp) i osiągając głębokość 78 metrów (256 stóp).
 
Biorąc pod uwagę wyzwania w CNF, jest to znaczące osiągnięcie, ponieważ sportowcy polegają w tej dyscyplinie freedivingu wyłącznie na sile własnych mięśni i umysłu, bez pomocy jakiegokolwiek sprzętu takiego jak monopłetwa czy płetwy.
 
Nurkowania CNF Kateryny w tym sezonie zawodów zapierały dech w piersiach:
  • 21 lipca osiągnęła głębokość 74 metrów (243 stopy), zdobywając białą kartę i ustanawiając nowy rekord świata AIDA w CNF (1 metr/3 stopy mniej niż aktualny rekord świata).
  • 25 lipca otrzymała czerwoną kartkę za ciągnięcie liny podczas nurkowania na głębokość 72 metrów.
  • 26 lipca ustanowiła nowy rekord świata w CNF na głębokości 76 metrów (249 stóp), a 29 lipca po raz kolejny pobiła swój własny rekord na głębokości 77 metrów (253 stopy).
  • Wreszcie 24 sierpnia ponownie przeszła do historii, osiągając głębokość 78 metrów (256 stóp), ustanawiając rekord świata i zdobywając trzecią białą kartkę w sezonie.


Podczas gdy większość sportowców na Mistrzostwach Świata zazwyczaj podaje głębokość docelową nieco płytszą niż ich rekord życiowy (PB), aby zapewnić sobie medale i tytuły, Kateryna przyjęła inną metodę. Dzięki takiemu podejściu nie tylko poprawiła swój rekord życiowy, ale także ustanowiła nowy rekord świata i po raz drugi została mistrzynią świata w CNF, zapewniając sobie drugi złoty medal na Mistrzostwach Świata.

To niesamowite i budzące podziw osiągnięcie zasługuje na najwyższe gratulacje!


Źródło: Facebook/ CMAS/Molchanovs Freediving