Najnowsze informacje - nurkowanie, podróże, fotografia podwodna i sporty wodne

Sztuczne rafy z martwych drzew, czy to rewolucja w ochronie życia morskiego?

Badania kontrolne rafy
8 529

Sztuczne rafy zwykle składają się z ciężkich materiałów, które trzeba wytworzyć i odpowiednio ukształtować, aby miały pożądany kształt. Teraz jednak naukowcy donoszą o sukcesie wykorzystania martwych grusz do tworzenia sztucznych raf.

 
Według artykułu opublikowanego w czasopiśmie Frontiers in Marine Science te pomysłowe „piramidy z martwych drzew” są obiecującą alternatywą dla tradycyjnych sztucznych raf.
 
Zespół holenderskich naukowców stworzył 32 konstrukcje w kształcie piramid z 192 martwych drzew. Następnie rafy te zostały przymocowane do betonowych stóp i zatopione w czterech różnych miejscach Morza Wattowego (akwen obejmujący przybrzeżne wody zatoki niemieckiej położony pomiędzy kontynentem a łańcuchem Wysp Fryzyjskich).
 
Po pięciu miesiącach naukowcy na krótko wyciągnęli rafy drzewne na powierzchnię, aby zbadać, jakie organizmy je skolonizowały. Okazało się, że rafy te były pokryte 15 gatunkami organizmów osiadłych, takich jak pąkle, polipy hydroidowe, sałata morska i rozgwiazdyW pułapkach kontrolnych umieszczonych obok zatopionych konstrukcji znajdowało się sześć gatunków ryb i cztery gatunki skorupiaków. Co więcej, dominujące gatunki ryb, takie jak Ciliata  z rodziny dorszowatych, występowały pięciokrotnie liczniej w miejscach występowania raf. W pułapkach kontrolnych umieszczonych poza strefą rafy złowiono tylko dwa gatunki ryb i pięć gatunków skorupiaków.
 
Chociaż wyniki badań są obiecujące, naukowcy muszą przeprowadzić dalsze badania, aby dowiedzieć się, jak rafy drzewne zachowują się u wybrzeży innych kontynentów i jak długo ulegają biodegradacji, a także jakie gatunki będą w dłuższej perspektywie żyć w nich, na nich i wokół nich.
 
Piramidy z martwych drzew są szybsze, tańsze i łatwiejsze do wykonania niż tradycyjne sztuczne rafy. Choć naukowcy muszą jeszcze przeprowadzić dalsze badania, to już teraz widzą w nich obiecującą alternatywę dla sztucznych raf, które pomagają przywrócić zniszczone ekosystemy morskie.