Najnowsze informacje - nurkowanie, podróże, fotografia podwodna i sporty wodne

Odkryto nowe podwodne gatunki i najdłuższy jak dotąd okaz Apolemii

629

Najnowsza wyprawa badawcza kilku australijskich instytucji naukowych w okolice głębin kanionu Ningaloo zaowocowała zarejestrowaniem 30 nowych gatunków.

 

Zespół badaczy na pokładzie  R / V Falkor Schmidt Ocean Institute, z pomocą ROV-a przez 181 godzin badał i rejestrował głębiny kanionu na Oceanie Indyjskim do głębokości 4500 m.

 

 

Podczas podwodnych badań udało się udokumentować unikalną faunę z Cape Range  w towarzystwie najdłuższego zwierzęcia, szklanych gąbek, kalmarów, ośmiornicowatych, gigantycznych wodorostów i nigdy wcześniej niewidzianych w okolicy zwierząt. Zebrano pierwsze w Australii olbrzymie hydroidy. Zaobserwowano po raz pierwszy w rejonie zachodnim kalmary Taninga, strzykwy — ogórki morskie, nieznane gatunki mięczaków, pąkli, homarów przysiadowych i jaskrawoczerwonego, gigantycznego hydroida, o wysokości ponad 1 metra.

 

Nowy rodzaj gigantycznego hydroida – krewnego koralowca – o wysokości ponad 1 m fot.: Schmidt Ocean Institute

 

Udokumentowano nowy okaz Apolemii.
Rozmiar rurkopława szacowany jest na około 47 metrów długości. Zwierzę o takich gabarytach jest najdłuższym, jakie kiedykolwiek zarejestrowano — dla porównania, długość płetwali błękitnych czy węży dochodzi do około 30 metrów.

 

 

Apolemia to syfonofor — pływająca kolonia małych stworzeń zwanych zooidami. Fascynujące w nich jest to, że działają niczym komórki jednego organizmu, pełniąc wyspecjalizowane funkcje, takie jak wychwytywanie, trawienie, rozmnażanie i napęd.

 

Zrzut ekranu z kamery 4K SuBastian pokazuje niesamowitą szklaną gąbkę

Wiele z zebranych podczas wyprawy odkryć zostanie pokazanych w Muzeum Australii Zachodniej. Kaniony Ningaloo to tylko jeden z wielu wielkich podwodnych ekosystemów, a dzięki takim badaniom naukowcy uzyskują większą wiedzę na temat ochrony różnorodności biologicznej.

źródło: schmidtocean

zostaw komentarz