Najnowsze informacje - nurkowanie, podróże, fotografia podwodna i sporty wodne

Wzrost populacji humbaków

70

Zgodnie z zaprezentowanymi wynikami badań w czasopiśmie Science Marine Mammal populacja waleni w Oceanie Spokojnym wzrośnie w najbliższych latach.

 

W 2008 roku populacja długopłetwych plasowała się na poziomie 20.000. Nowe badania wskazują, że wzrośnie ona do 21.000. PLASH to trzyletni projekt, który rozpoczął się w 2004 roku, a jego zadaniem było określenie rzeczywistej populacji humbaków. 

W projekt zaangażowani byli naukowcy z NOAA oraz państw, takich jak: USA, Japonia, Rosja, Meksyk, Kanada, Filipiny, Kostaryka, Panama, Nikaragua i Gwatemala. Jego celem jest fotografowanie i katalogowanie zwierząt na podstawie ogona.

Dzięki porównywaniu zdjęć zrobionych w północnych częściach Pacyfiku (od Kalifornii po Kamczatkę), gdzie znajdują się żerowiska tych zwierząt oraz obszarów lęgowych, możliwe było określenie ich populacji.

Wzrost populacji humbaków napawa optymizmem. Zakaz ich połowu został wydany w 1966 roku, jednak dopiero teraz odnosi się wrażenie, że gatunek tych zwierząt jest w stanie odrodzić się na nowo. Wskutek intensywnych połowów w 1946 roku populacja tych zwierząt zmniejszyła się aż o 90%!

 

Magazyn Bluelife 2012 09

zostaw komentarz