Najnowsze informacje - nurkowanie, podróże, fotografia podwodna i sporty wodne

Badania stopnia regeneracji raf koralowych w głębokich morskich obszarach chronionych

Zdrowe rafy koralowe głębokowodne u północno-zachodnich wybrzeży Szkocji. fot.: arch. NOC
1 092

Ruszyła wyprawa badawcza do „Kopców Darwina” raf koralowych w głębokich obszarach zimnych wód północnego Atlantyku. Celem naukowców i inżynierów z National Oceanography Center i Uniwersytetu Southampton jest zbadanie korali na głębokościach około 1000 metrów, pozwalające ocenić i porównać stopień regeneracji raf.

 

Głębokowodne rafy koralowe u północno-zachodnich wybrzeży Szkocji odkryte zostały w 1998 roku, przez naukowców z NOC. Obszar badawczy zimnych wód, na których znajdują się rafy od 16 lat, uznawany jest za Morski Obszar Chroniony. 

Naukowcy przewidują, iż tegoroczna wyprawa pozwoli odpowiedzieć na pytanie — ile czasu trwa regeneracji koralowców w zimnych obszarach wodnych.

Badania prowadzone będą za pomocą robotów morskich, które umożliwią oszacowanie stopnia odrodzenia się raf. Wyniki pomogą w badaniach innych obszarów chronionych, które niedawno otrzymały dodatkowe 7 milionów funtów od rządu Wielkiej Brytanii.

Podczas wyprawy zespół naukowców przetestuje nowatorski system obrazowania 3D zintegrowany z Autosub6000, który może utworzyć 100-hektarową mapę 3D raf koralowych, w ciągu 24 godzin z dokładnością do milimetrów. Technologia ta jest opracowywana przez Uniwersytet Southampton we współpracy z NOC w ramach projektu BioCam.

Wykorzystany zostanie również algorytm „uczenia maszynowego” do automatycznej interpretacji danych, mający za zadanie wspomaganie naukowców w zrozumieniu zaobserwowanych wzorców przestrzennych.

 

Zdrowe rafy koralowe głębokowodne u północno-zachodnich wybrzeży Szkocji. fot.: arch. NOC

Głębokie morskie obszary chronione najskuteczniej chronią wrażliwe ekosystemy morskie, gdy zostaną utworzone przed wystąpieniem szkód. 

Koralowce zimnowodne budują rafy, które są ważnym siedliskiem wielu gatunków. Niestety, pod wpływem działalności człowieka, te delikatne ekosystemy łatwo ulegają zniszczeniu. Wiele z koralowców zostało wcześniej zniszczonych m.in. poprzez trawlery głębinowe, co spowodowało, że w 2003 r. obszar został uznany za morski obszar chroniony.

Wyprawa w 2011 r. wykazała, że ​​koralowce w głębokich zimnych wodach regenerują się po uszkodzeniach bardzo powoli. Zdaniem naukowców długoterminowe powtarzające się badania głębokich obszarów morskich pomimo tego, że są bardzo rzadkie, pozwalają jednak na pogłębienie wiedzy o ewoluowaniu w czasie siedlisk i ekosystemów zarówno w stanie naturalnym, jak i pod wpływem działalności człowieka.

Źródło: National Oceanography Centre

zostaw komentarz