Magazyn nurkowanie, podróże, biologia morska, ekologia, fotografia podwodna i sporty wodne

- Ad -

Badania stopnia regeneracji raf koralowych w głębokich morskich obszarach chronionych

Zdrowe rafy koralowe głębokowodne u północno-zachodnich wybrzeży Szkocji. fot.: arch. NOC
304

- Ad -

Ruszyła wyprawa badawcza do „Kopców Darwina” raf koralowych w głębokich obszarach zimnych wód północnego Atlantyku. Celem naukowców i inżynierów z National Oceanography Center i Uniwersytetu Southampton jest zbadanie korali na głębokościach około 1000 metrów, pozwalające ocenić i porównać stopień regeneracji raf.

 

Głębokowodne rafy koralowe u północno-zachodnich wybrzeży Szkocji odkryte zostały w 1998 roku, przez naukowców z NOC. Obszar badawczy zimnych wód, na których znajdują się rafy od 16 lat, uznawany jest za Morski Obszar Chroniony. 

Naukowcy przewidują, iż tegoroczna wyprawa pozwoli odpowiedzieć na pytanie — ile czasu trwa regeneracji koralowców w zimnych obszarach wodnych.

Badania prowadzone będą za pomocą robotów morskich, które umożliwią oszacowanie stopnia odrodzenia się raf. Wyniki pomogą w badaniach innych obszarów chronionych, które niedawno otrzymały dodatkowe 7 milionów funtów od rządu Wielkiej Brytanii.

Podczas wyprawy zespół naukowców przetestuje nowatorski system obrazowania 3D zintegrowany z Autosub6000, który może utworzyć 100-hektarową mapę 3D raf koralowych, w ciągu 24 godzin z dokładnością do milimetrów. Technologia ta jest opracowywana przez Uniwersytet Southampton we współpracy z NOC w ramach projektu BioCam.

Wykorzystany zostanie również algorytm „uczenia maszynowego” do automatycznej interpretacji danych, mający za zadanie wspomaganie naukowców w zrozumieniu zaobserwowanych wzorców przestrzennych.

 

Zdrowe rafy koralowe głębokowodne u północno-zachodnich wybrzeży Szkocji. fot.: arch. NOC

Głębokie morskie obszary chronione najskuteczniej chronią wrażliwe ekosystemy morskie, gdy zostaną utworzone przed wystąpieniem szkód. 

- Ad -

Koralowce zimnowodne budują rafy, które są ważnym siedliskiem wielu gatunków. Niestety, pod wpływem działalności człowieka, te delikatne ekosystemy łatwo ulegają zniszczeniu. Wiele z koralowców zostało wcześniej zniszczonych m.in. poprzez trawlery głębinowe, co spowodowało, że w 2003 r. obszar został uznany za morski obszar chroniony.

Wyprawa w 2011 r. wykazała, że ​​koralowce w głębokich zimnych wodach regenerują się po uszkodzeniach bardzo powoli. Zdaniem naukowców długoterminowe powtarzające się badania głębokich obszarów morskich pomimo tego, że są bardzo rzadkie, pozwalają jednak na pogłębienie wiedzy o ewoluowaniu w czasie siedlisk i ekosystemów zarówno w stanie naturalnym, jak i pod wpływem działalności człowieka.

Źródło: National Oceanography Centre

zostaw komentarz

- Ad -