Najnowsze informacje - nurkowanie, podróże, fotografia podwodna i sporty wodne

Hunt nareszcie zwycięża na Starym Moście w Mostarze

2 394

W sobotę, 16 września, Brytyjczyk Gary Hunt przerwał złą passę związaną ze skokami z mostów, a Amerykanka Carlton zakończyła nierówną formę zwycięstwem podczas przedostatniego przystanku Red Bull Cliff Diving w Bośni i Hercegowinie.

Krzysztof Kolanus, jedyny Polak startujący w prestiżowej serii, zajął czwarte miejsce.

 

 

Anglik Gary Hunt wrócił do szczytowej formy i zaliczył drugie zwycięstwo w sezonie podczas zawodów w Mostarze w Bośni i Hercegowinie. Tym samym ponownie objął prowadzenie w klasyfikacji generalnej mężczyzn.

Amerykanin Steven LoBue także powtórzył swój najlepszy wynik w tegorocznej rywalizacji, lądując na drugiej pozycji. Trzecie miejsce zajął 22-letni debiutant startujący z dziką kartą, Nikita Fedotov z Rosji, który zaskoczył wszystkich doskonałym występem na oczach 17 tysięcy entuzjastycznych fanów.

Zdecydowanie czułem, że były to bardzo ważne zawody Światowej Serii. Przyjechałem na miejsce i drugiego dnia przeczytałem artykuł, w którym pojawiła się informacja, że nigdy nie wygrałem konkursu rozgrywanego na moście. Wywarło to na mnie spore wrażenie i postanowiłem pokazać wszystkim, że potrafię skakać z mostów. 

Fakt, że przed ostatnim przystankiem nic jeszcze nie jest przesądzone, na pewno dodaje rywalizacji pikanterii.

To bardzo dziwne uczucie kończyć sezon, kiedy wszystko jest już rozstrzygnięte. Zapowiada się więc wyjątkowo emocjonujący i ciekawy przystanek.
Mam nadzieję, że pewność siebie wynikająca z tego zwycięstwa pomoże mi wygrać. – powiedział Gary Hunt

 

 

Zwycięscy w Mostarze, fot. Deam Treml Red Bull Content Pool

W rywalizacji kobiet Cesilie Carlton z USA przełamała słaby sezon pierwszym zwycięstwem od 2015 roku. Na drugiej pozycji uplasowała się Australijka Helena Merten, a pierwszą trójkę zamknęła niemiecka zawodniczka z dziką kartą Anna Bader.

 

Krzysztof Kolanus, skoczek z Częstochowy, pomimo bardzo dobrego występu, czuł niedosyt. „Zawsze jest brak satysfakcji, jak nie stanie się na podium. Bardzo mało zabrakło mi do Nikity, który zajął trzecią lokatę – zaledwie 0.15 punktu – to prawie nic. Na ostatni przystanek w Chile postaram się przygotować jeden trudniejszy skok, wtedy może uda mi się zawalczyć o więcej.” – podsumował Kolanus.

 

Przed zawodami w Mostarze cała uwaga skupiała się na Huncie i jego wcześniejszych problemach związanych ze skokami z mostów. Podczas czterech przystanków Światowej Serii rozgrywanych na mostach Brytyjczyk nigdy nie zdołał wylądować na szczycie podium.

Nie udało mu się to również podczas ostatniej odsłony rywalizacji na 27-metrowej platformie. Jednak w ciągu jednego popołudnia udowodnił wszystkim niedowiarkom, że wciąż jest w genialnej formie, pokonując ambitnego LoBue i zaliczając 30. zwycięstwo na 64 możliwe.

 

 

Mostar fot. Romina Amato Red Bull Content Pool

 

 

Nie szło mi najlepiej w tym sezonie, więc czuję się dziś cudownie. Jestem zachwycona. To był okropny sezon, więc brak mi słów, żeby opisać radość z zaliczenia czterech dobrych skoków. Jestem taka szczęśliwa! Publiczność była po prostu wspaniała. Ludzie stali na moście i wszędzie wokół. Atmosfera była świetna. – podsumowała swój skok  Cesilie Carlton.

 

Dotychczasowa część sezonu zawodów rozgrywanych na wysokości 21 metrów nie była najlepsza dla amerykańskiej zawodniczki Carlton, której najwyższym wynikiem było szóste miejsce. Zainspirowana magią Starego Mostu 36-latka zdołała poprawić swój zeszłoroczny wynik z tej lokalizacji, kiedy to zajęła drugie miejsce, i tym razem dzięki imponującym ewolucjom wspięła się na sam szczyt.

 

Na progu finałowego przystanku w nowej lokalizacji w Chile, który rozegra się w październiku, rywalizacja kobiet pozostaje nierozstrzygnięta i szansę na zwycięstwo wciąż ma każda z zawodniczek.

 

Merten i Bader, które są stałymi bywalczyniami na podium w tym sezonie, ponownie zaprezentowały konsekwentnie dobre występy nad wodami rzeki Neretwy, czym zasłużyły na wspólne świętowanie szampanem razem z Carlton.

 

Mostar fot. Predrag Vuckovic

 

W klasyfikacji generalnej mężczyzn aktualny mistrz Hunt cieszy się obecnie 140-punktową przewagą nad Jonathanem Paredesem, który zajął szóste miejsce. Meksykanin i Anglik Blake Aldridge, który przyjechał do Bośni i Hercegowiny jako lider rankingu, wciąż mogą jeszcze sięgnąć po koronę mistrza w najbardziej wyrównanym sezonie w historii Światowej Serii.

 

 

Wyniki – 5. przystanek, Mostar | BIH
MĘŻCZYŹNI
1- Gary Hunt (GBR) – 400.90 pkt
2- Steven LoBue (USA) – 393.85
3- Nikita Fedotov (DK) (RUS) – 376.25
4- Kris Kolanus (POL) – 376.10
5- Alessandro De Rose (DK) (ITA) – 364.10
6- Jonathan Paredes (MEX) – 363.30
7- Michal Navratil (CZE) – 356.30
8- Sergio Guzman (MEX) – 268.30
9- Miguel Garcia (DK) (COL) – 254.80
10- Blake Aldridge (GBR) – 234.70
11- David Colturi (USA) – 232.00
12- Oleksiy Prygorov (DK) (UKR) – 222.50
13- Orlando Duque (COL) – 205.40
14- Andy Jones (USA) – 179.00

KOBIETY
1- Cesilie Carlton (USA) – 316.40 pkt
2- Helena Merten (AUS) – 314.30
3- Anna Bader (DK) (GER) – 280.50
4- Adriana Jimenez (MEX) – 275.50
5- Ginger Huber (USA) – 267.20
6- Yana Nestsiarava (DK) (BLR) – 247.25
7- Eleanor Townsend Smart (DK) (USA) – 114.40

Klasyfikacja generalna (po 5 z 6 przystanków)
MĘŻCZYŹNI
1- Gary Hunt (GBR) – 660 pkt
2- Jonathan Paredes (MEX) – 520
3- Blake Aldridge (GBR) – 510
4- David Colturi (USA) – 430
5- Andy Jones (USA) – 418 
(9)- Kris Kolanus (POL) – 299

KOBIETY
1- Rhiannan Iffland (AUS) – 690 pkt
2- Adriana Jimenez (MEX) – 630
3- Helena Merten (AUS) – 610
4- Ginger Huber (USA) – 520
5- Cesilie Carlton USA – 440 

 

źródło: Red Bull Cliff Diving World Series

 

zostaw komentarz