Najnowsze informacje - nurkowanie, podróże, fotografia podwodna i sporty wodne

Małże monitorują ilość zanieczyszczeń metalami ciężkimi

66

Zanieczyszczenie środowiska jest coraz częstszym elementem badań.

 Naukowcy z uniwersytetu w Malezji zajęli się rosnącą ilością zanieczyszczeń spowodowanych metalami ciężkimi, w przybrzeżnych  wodach  Cieśniny Johore.

Do monitorowania zanieczyszczeń użyli małż umieszczonych w klatkach. Małże, były już wcześniej używane w tego rodzaju badaniach w Argentynie, na Morzu Śródziemnym, Boston Harbour i na południowym Pacyfiku, lecz   posługiwano się nimi, tylko po to, aby zidentyfikować obszary zanieczyszczeń metalami.

Małże użyte do badań Perna viridis, były przeszczepiane w stosunkowo czystych wodach Cieśniny Johore, następnie umieszczano je w  bardziej zanieczyszczonych odcinkach, aby móc ocenić  różnicę w  nasyceniu metalami ciężkimi.

Badania wykazały, że we wschodniej części cieśniny było większe stężenie  kadmu, miedzi, żelaza, niklu, ołowiu i cynku, niż w części zachodniej. Okazało się także, że zewnętrzne włókna Perna viridis są szczególnie skuteczne przy monitorowaniu zanieczyszczeń z kadmu, niklu, ołowiu i cynku, natomiast powłoki małży skutecznie posłużyły do sprawdzania zawartości miedzi, niklu i ołowiu.

Stężenie cynku podnosiło się  najszybciej,  w przeszczepionych małżach, natomiast kadmu najwolniej.

 

Zdaniem naukowców, małże morskie, nadają się do transplantacji w eksperymentach, ponieważ są tanie i niezawodne.

Ponadto, mają wystarczająco dużo tkanki do analizy metali i są odporne na wysokie stężenia metali ciężkich.

źróło: Universiti Putra Malaysia (UPM)
zostaw komentarz