Zanieczyszczenie środowiska jest coraz częstszym elementem badań.
Naukowcy z uniwersytetu w Malezji zajęli się rosnącą ilością zanieczyszczeń spowodowanych metalami ciężkimi, w przybrzeżnych wodach Cieśniny Johore.
Do monitorowania zanieczyszczeń użyli małż umieszczonych w klatkach. Małże, były już wcześniej używane w tego rodzaju badaniach w Argentynie, na Morzu Śródziemnym, Boston Harbour i na południowym Pacyfiku, lecz posługiwano się nimi, tylko po to, aby zidentyfikować obszary zanieczyszczeń metalami.
Małże użyte do badań Perna viridis, były przeszczepiane w stosunkowo czystych wodach Cieśniny Johore, następnie umieszczano je w bardziej zanieczyszczonych odcinkach, aby móc ocenić różnicę w nasyceniu metalami ciężkimi.
Badania wykazały, że we wschodniej części cieśniny było większe stężenie kadmu, miedzi, żelaza, niklu, ołowiu i cynku, niż w części zachodniej. Okazało się także, że zewnętrzne włókna Perna viridis są szczególnie skuteczne przy monitorowaniu zanieczyszczeń z kadmu, niklu, ołowiu i cynku, natomiast powłoki małży skutecznie posłużyły do sprawdzania zawartości miedzi, niklu i ołowiu.
Stężenie cynku podnosiło się najszybciej, w przeszczepionych małżach, natomiast kadmu najwolniej.

Zdaniem naukowców, małże morskie, nadają się do transplantacji w eksperymentach, ponieważ są tanie i niezawodne.
Ponadto, mają wystarczająco dużo tkanki do analizy metali i są odporne na wysokie stężenia metali ciężkich.