Najnowsze informacje - nurkowanie, podróże, fotografia podwodna i sporty wodne

Sanktuarium dla delfinów

10 025

Na południe od Samos we wschodniej części Morza Egejskiego, którego wody okalają grecką wyspę Lipsi, powstaje sanktuarium dla delfinów uratowanych z niewoli.

To pierwsze tego typu miejsce tworzone dla tych przepięknych i inteligentnych ssaków. Założone zostało przez Instytut Ochrony Środowiska Morskiego Archipelag,

Lokalizacja powstającego ośrodka w północnej części wyspy Lipsi, nie jest przypadkowa. Została wybrana z myślą zapewnienia uratowanym z niewoli ssakom bezpiecznego miejsca do życia. W przypominającej fiord zatoce Vroulia, zarówno w płytkiej jak i głębokiej części morza, gdzie głębokość dochodzi do 40 metrów, występuje bujna i bogata różnorodność biologiczna. Jest to również miejsce, gdzie ingerencja człowiek jest niewielka.

Utworzenie sanktuarium to nie tylko stworzenie strefy ochronnej dla części zatoki. W ramach projektu powstaje zaplecze w postaci ośrodka weterynaryjnego ze specjalistyczną opieką również w środowisku naturalnym, zaplecze badawcze i centrum informacji środowiskowej.

W niewoli obecnie przebywa ponad 2900 delfinów. Zgodnie z prawem międzynarodowym zabrania się wypuszczania zwierząt trzymanych w niewoli na otwarte wody. Zadaniem ośrodka jest stworzenie miejsca, gdzie zwierzęta te będą mogły swobodnie przebywać w naturalnym środowisku do czasu, aż odzyskają instynkt łowiecki, ponieważ tylko wówczas będą mogły powrócić na wolność.

Powołany do życia ośrodek ma wyjątkowe znaczenie, bowiem posłuży jako model dla stworzenia podobnych miejsc na świecie.

Źródło: Archipelagos Institute of Marine Conservation

 

zostaw komentarz