Najnowsze informacje - nurkowanie, podróże, fotografia podwodna i sporty wodne

Blue Hole w Belize

4 168

Jedną z wysp leżących nad Morzem Karaibskim na półwyspie Jukatan, jest Belize
ze stolicą w Belmopan.

autor
Ruth Devacht

Od północy graniczy z Meksykiem, od zachodu zaś z Gwatemalą.

Blue Hole w Belize to miejsce, w którym choć raz w życiu powinno się zanurkować. 55 mil morskich od Lighthouse Reef znajduje się olbrzymi, prawie idealnie okrągły otwór o średnicy 325 metrów. Podziwiając z góry Blue Hole, rzuca się w oczy jej specyficzny granatowy kolor. Owy kolor otwór zawdzięcza swojej głębokości – 140 metrów.

 

Jacques Cousteau w 1972 roku wraz ze swoim statkiem laboratoryjnym Calypso badał to fascynujące miejsce i rozsławił je. Nie dziwi więc fakt, że wielu nurków marzy, aby dodać to miejsce do swojej listy podbojów. Geneza Blue Hole dodaje tylko pikanterii temu miejscu.

 

 

eagle-ray-at-Half-moon-wall

 

 

[FMP]

Jest to bowiem wapienny lej krasowy, który był kiedyś jaskinią lądową, w której po trzęsieniu ziemi zawalił się strop. Podnoszący się poziom morza w końcu zalał jaskinię w pełni. Zarówno po stronie północnej, jak i południowej od „Niebieskiej dziury”, zobaczyć można stalaktyty i stalagmity na głębokości 35-45 metrów.

 

 

blue-holebl

 

Czego możesz się spodziewać po nurkowaniu w tym miejscu?

Poczujesz, jak historia opanowuje twoje zmysły, jak przenika twoje ciało z każdym metrem zanurzenia. Podwodne stalaktyty i stalagmity, w tle rekiny na rafie — to iście surrealistyczne wizje, których żaden nurek nie powinien sobie odmówić.

 

Blue-Hole-(2)bl

 

Lighthouse Reef

jest słynny z Blue Hole, nie można jednak zapominać, że można zobaczyć tu o wiele więcej. Lighthouse Reef jest jednym z czterech atoli na półkuli zachodniej, z których aż trzy zlokalizowane są na Belize. Jest ona jedyną rafą, która ma dwa parki narodowe wewnątrz atolu.

 

 

 

Oprócz Blue Hole mamy jeszcze Half Moon Caye, który warto odwiedzić. Park jest schronieniem dla głuptaka czerwononogiego. Odwiedzenie go jest obowiązkowym punktem każdej wyprawy nurkowej z Centrum Nurkowym Huracan. W samym parku znajduje się Half Moon, świetne miejsce do nurkowania. Jest tu podwodna ściana pokryta miękkimi koralami, opadająca na głębokość 1000 metrów. Jest domem dla graników, orleni i rekinów. Garden eels są tam również często spotykane, ciekawsko wystawiają swoje głowy z piasku. Bardzo powszechne na Half Moon Caye są żółwie, które składają tu jaja.

 

IMG_0987bl

 

Niebywale popularnym miejscem nurkowym na Lighthouse Reef jest Aquarium, które znajduje się zaledwie 2 minuty od Centrum Huracan. Wzdłuż zachodniej części Long Caye znajduje się około 20 miejsc nurkowych, do których może nas zabrać Huracan. Bez wątpienia emocjonującym przeżyciem jest oferowane przez nich nurkowanie na małej wyspie Hat Caye. Jako jedno z nielicznych centrów mogą zabierać nurków na wschodnią stronę Long Caye.

 

 

Fish-on-Coralbl

 

Huracan to centrum bardzo przyjazne i profesjonalne. Nurkuje się w małych grupach — tak, by maksymalnie cieszyć się wrażeniami, a nie być rozpraszanym przez ilość uczestników. Zarówno centrum, jak i jego pensjonat położone są między Blue Hole i Lighthouse Reef. Oferują pobyt w jednym z czterech pokoi, które posiadają własną łazienkę.

 

room-at-Huracan-Divingbl

 

Long Caye

 Jest hipnotyzujące, fascynujące i zdumiewające. Mieszkańcy bardzo starają się nie naruszać naturalnego ekosystemu i nie niszczyć uroku tego miejsca.

Wszystkie ich działania koncentrują się na naturze, np. energii słonecznej, pochodzącej z wiatraków. Są to podstawowe źródła energii.

Blue Hole śmiało można nazwać Mekką nurków. Zwiedzanie podwodnej sali z wielkimi stalaktytami, których wielkość dochodzi nawet do 15 metrów, majestatycznie przechadzające się po niej rekiny – są to wrażenia nie do opisania. Świetna widoczność, która dochodzi do 60 metrów. Tak właśnie wygląda raj nurkowy.

 

 

Fish-on-Coralbl

[/FMP]

zostaw komentarz