Najnowsze informacje - nurkowanie, podróże, fotografia podwodna i sporty wodne

Vertical Blue 2023 – pierwszy dzień zawodów we freedivingu!

3 126

 

Vertical Blue to jedno z najbardziej prestiżowych i ekscytujących wydarzeń w świecie freedivingu. Co roku zawodnicy z całego świata spotykają się na Bahamach, aby zmierzyć się z wyzwaniami, które stawia przed nimi ta rywalizacja. To również okazja, aby zobaczyć, jak nurkowie zanurzają się w nieznane głębiny oceanu, zdobywając kolejne rekordy, dokonując niemożliwego.

Już w trakcie pierwszego dnia zawodów w Blue Hole na Bahamach, ustanowiono kilka niezwykłych rekordów. Francuz Arnaud Jerald ustanowił swój 8. rekord świata w CWTB, nurkując w płetwach na głębokość 122 m. Nowy rekord jest tylko o 1 m głębszy, niż ustanowiony przez Alexeya Molchanova dwa miesiące temu na Filipinach. W 2022 podczas zawodów Vertical Blue Arnaud ustanowił trzy rekordy świata w CWTB.
Nie tylko Arnaud sięgnął tego dnia po rekord. Talya Davidoff z RPA ustanowiła nowy rekord kraju kobiet we Free Immersion (FIM), nurkując na głębokość 78 m. Vanessa Estol z Urugwaju również sięgnęła po rekord kraju w konkurencji w płetwach ze stałym balastem (CWT), zanurzając się na głębokość 53 m. 

 

 

Niezwykłym osiągnięciem tego dnia była dyskwalifikacja aż 10 zawodników.
Amerykanin Enchante Gallardo podczas zanurzenia w CWT na głębokość 100 m,  stracił przytomność. 
Yum Chieh Ku z Tajwanu w trakcie próby pobicia krajowego rekordu w FIM na 110 m, ale również stracił przytomność. 
Wen Hsiang Huang  z Tajwanu  podczas nurkowania ze stałą wagą bez płetw (CNF) osiągnął docelową głębokość 70 m, ale utracił przytomność w drodze powrotnej. 
Jego rodak Yi Xian Zhang podczas próby na 64 m również utracił przytomność.
Meksykanin Pepe Salcedo podczas próby bicia rekord kraju na 103 m, stracił przytomność w drodze na górę.
Kolejne 5 czerwonych kart otrzymali: Sahika Ercumen z Turcji próba bicia rekordu w CWT na 95 m, Davide Carrera z Włoch próba w CWT na 130 m, Hua Yang Huang z Tajwanu próba w CWT na 117 m,  Walid Boudhiaf z Tunezji próba w CWT na 117 m i  Simon Bennett z Chile próba na 74 m w CWTB.

 

Wyniki z pierwszego dnia w tabeli

Fot.: Facebook/ molchanovs/