Najnowsze informacje - nurkowanie, podróże, fotografia podwodna i sporty wodne

Czy rekiny mogą być odurzone kokainą?

Fot.: Pixabay /Baechi
6 652

 To pytanie zadali sobie naukowcy, którzy przeprowadzili szereg eksperymentów na rekinach

żerujących u wybrzeży Florida Keys. Wszystko to w ramach nowego serialu telewizyjnego „Cocaine Sharks”, na Discovery Channel.

Od lat na plażach Florydy można spotkać ogromne ilości paczek kokainy, które są przemycane z Ameryki Południowej i Środkowej. Paczki te często są wyrzucane do morza, zarówno w celu dostarczenia ich przemytnikom, ale także, aby uniknąć zatrzymania przez organy ścigania. Jednak prądy i pływy sprawiają, że przesyłki wypełnione narkotykami później dopływają do brzegu. 

W czerwcu tego roku amerykańska straż przybrzeżna przechwyciła ponad 6400 kilogramów   (14 100 funtów) kokainy na Morzu Karaibskim i Oceanie Atlantyckim, co wyceniono na około 186 milionów dolarów. 

Warto jednak zwrócić uwagę, że to tylko wykryta część kontrabandy, która dociera na plaże Florydy. Wiadomo, że przemytnicy są dobrze obeznani z warunkami panującymi na tym akwenie wody i potrafią dostarczać znacznie większe ilości narkotyków bez wykrycia. To zadziwiające, jak długo trwa ta niemalże niekończąca się historia z przemytem narkotyków.

Podczas jednego z odcinków programu „Cocaine Sharks” w ramach tygodnia rekinów na Discovery Channel, Tom „The Blowfish” Hird oraz Tracy Fanara, ekspertka ds. ochrony środowiska z Uniwersytetu Florydzkiego, postanowili zbadać, czy rekiny zamieszkujące wybrzeża Florydy połykają porzucone narkotyki i jeśli tak, jak te substancje wpływają na ich zachowanie.

 

Fot.: Pixabay /Baechi

W ramach eksperymentu, podczas nurkowania naukowcy dostrzegli, że niektóre rekiny zachowują się dziwnie. Rekin młot, gatunek, który zwykle unika ludzi, rzucił się prosto na naukowców i wydawał się pływać krzywo. Na głębokości 18 metrów pod powierzchnią widziano rekina piaskowego pływającego w ciasnych kręgach, wyglądającego na zafiksowanego na obiekcie, którego tam nie było. Z  obserwacji wynika, iż pod wpływem narkotyków, zwierzęta te zmieniły swoje zachowania, co mogło mieć wpływ na ich zdolność do polowania.

Następnie w ramach programu prowadzący przetestowali, jak rekiny reagują na paczki podobne pod względem wielkości i kształtu do paczek kokainy, które upuszczane są do wody. W tym celu umieścili fałszywe  opakowania obok atrap łabędzi. Zszokowani oglądali, jak rekiny kierują się bezpośrednio do paczek i ogryzają je, a jeden z nich odpłynął z „łupem”.

Podczas ostatniego eksperymentu zrzucono z samolotu imitacje paczek kokainy, aby zasymulować, w jaki sposób narkotyki mogą dostać się do ekosystemu rekina. Jak pokazały obserwacje, kilka gatunków rekinów udało się prosto w kierunku fałszywek. 

Choć eksperymenty nie dowodzą istnienia uzależnienia rekinów od narkotyków żerujących u wybrzeży Florydy,  to przeprowadzone w ramach programu eksperymenty pokazują, jak łatwo narkotyki mogą przedostawać się do naszych oceanów i wpływać na delikatne ekosystemy.

Jak powiedział biolog morski Tom Hird w rozmowie z Live Science: „Istotną historią jest sposób, w jaki chemikalia, farmaceutyki i nielegalne narkotyki przedostają się do naszych dróg wodnych — do naszych oceanów — i jaki wpływ mogą mieć na te delikatne ekosystemy oceaniczne”.

„Cocaine Sharks” Discovery Channel  premiera w środę, 26 lipca.