Najnowsze informacje - nurkowanie, podróże, fotografia podwodna i sporty wodne

Niesamowity świat białuch arktycznych – kamery śledzące pod wodą

6 294

W świecie, gdzie nauka i technologia odgrywają coraz większą rolę, internet stał się idealnym miejscem dla pasjonatów przyrody, którzy chcą poznać tajniki życia dzikich zwierząt. 

 

W miesiącach letnich, gdy lód topnieje, około 2/3 światowej populacji biełuch (około 150 000 wielorybów) migruje do wód wokół doliny Churchill i Zatoki Hudsona w Kanadzie. Tam naukowcy z Polar Bears International śledzą podwodne życie bieług za pomocą specjalnych mikrofonów, które umożliwiają im  słuchanie ciągłego gwizdania, paplaniny i śpiewu tych niesamowitych stworzeń.

 

Kamery zostały ustawione w ostatni weekend, który PBI wyznaczyło jako Dzień Lodu Morza Arktycznego (15 lipca), aby zwiększyć świadomość na temat niedźwiedzi polarnych i utraty lodu morskiego. 

Dzień Lodu Morza Arktycznego ma na celu uświadomienie ludziom, jak ważny jest lodowy ekosystem Arktyki dla całego naszego świata. W tym celu naukowcy z PBI postanowili postawić kamery, które umożliwią obserwowanie życia biełuch podczas migracji do wód wokół doliny Churchill i Zatoki Hudsona. Kamery są również przedmiotem dużego obywatelskiego projektu naukowego. PBI poprosiło widzów o zebranie pojedynczych zrzutów ekranu z materiału z transmisji na żywo i zarejestrowanie ich w celu zebrania danych o poszczególnych zwierzętach pod falami. Łącznie widzowie Beluga Cam wykonali ponad 22 000 zdjęć.

 

 Wszyscy, którzy chcą poznać tajniki życia biełuch i innych stworzeń arktycznych, mogą śledzić kamery Beluga Whale Live Cam na stronie Polar Bears International. To nie tylko świetna okazja do obserwacji dzikiej natury, ale także możliwość wzięcia udziału w projekcie naukowym i pomocy w zbieraniu danych o życiu bieług.