Najnowsze informacje - nurkowanie, podróże, fotografia podwodna i sporty wodne

Najnowsze podwodne odkrycia z pierwszej wyprawy badawczej w okolicach Kasos

Ανέλκυση αμφορέα από ναυάγιο βυζαντινών χρόνων
559

Podwodna misja badawcza w morskim obszarze wyspy Kasos, w Grecji, zaowocowała odkryciem pięciu wraków w tym starożytnego i pozostałości obiektu portowego.

[FMP]

Podwodne prace archeologiczne odbywają się w ramach trzyletniego programu badawczego (2019-2021), którego celem jest identyfikacja, dokumentacja i badanie starożytności śródlądowej.

Rok 2019 badacze z Ephorate of Underwater Antiquities — oddziału Ministerstwa Kultury i Sportu i Państwowego Instytut Badań Historycznych mogą uznać za bardzo udany. Po spędzeniu 100 godzin pod wodą i przebadaniu 1/3 zaplanowanego obszaru poinformowano o pierwszych odkryciach.

 

fot.: Ministerstwo Kultury i Sportu/ Pozostałości wraku rewolucji greckiej (fot. F. Kvalo)

Szczególnie niezwykłym znaleziskiem okazał się wrak z późnego okresu klasycznego, który transportował pięć kamiennych kotwic. Ładunek obejmuje również cztery rodzaje amfor i drobną ceramikę, która pozwoliła na datowanie znaleziska obejmujące koniec IV lub początek III wieku p.n.e.

 

fot.: Ministerstwo Kultury i Sportu / Kamienna kotwica z późnego klasycznego wraku statku w Kassonissia (fot. F. Kvalo)

Cztery pozostałe wraki statków pochodzą z różnych okresów. Jeden z nich datowany jest na pierwszy wiek p.n.e., natomiast drugi pochodzi z okresu bizantyjskiego, pomiędzy VIII a X wiekiem. Na obydwu odnaleziono amfory.

 

fot.: Ministerstwo Kultury i Sportu / Fotografowanie hellenistycznego wraku statku (zdjęcie C. Hoye)

Pozostałe, znacznie młodsze wraki pochodzą z czasów wojny o niepodległość Grecji (1821–1829). Oprócz wspomnianych pozostałości statków odkryto także wiele indywidualnych znalezisk, w tym żelazne kanony (ówczesne działa o krótszych lufach), bizantyjskie i późniejsze kotwice oraz odrzuty garncarskie, które świadczą o ciągłym i nieprzerwanym użytkowaniu przestrzeni morskiej od czasów starożytnych.

 

fot.: Ministerstwo Kultury i Sportu / Żelazne działo z opadającymi osadami wapiennymi (fot. C. Hoye)

Zdaniem przedstawicieli Ministerstwa, program badawczy będzie kontynuowany do 2021 roku, celem zidentyfikowania kolejnych pozostałości archeologicznych.

 

 

Źródło:  Ministerstwo Kultury i Sportu Grecji

 

 
zostaw komentarz