Najnowsze informacje - nurkowanie, podróże, fotografia podwodna i sporty wodne

Nowo odkryty wrak to prawdopodobnie USS Johnston

4 170

Według informacji podanych przez Instytut Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych niedawno odkryte pozostałości zlokalizowane na głębokości ponad 6 217 metrów, na wodach Morza Filipińskiego, mogą być szczątkami USS Johnston.

 

 

Wrak został znaleziony przez zespół naukowców z Vulcan Inc, firmy założonej przez zmarłego filantropa Paula Allena.  Zdaniem Roba Krafta, dyrektora operacji podwodnych Ten wrak jest całkowicie zdziesiątkowany”, „To tylko gruz. Nie ma struktury kadłuba. ”

Niszczyciel klasy Fletcher, o numerze kadłuba DD-557, zatonął podczas bitwy o Samar 25 października 1944 r., w trakcie inwazji na wyspę Leyt.

 

Materiał pokazujący pozostałości  szczątków został opublikowany na stronie Petrel w środę na Facebooku

 

Znalezione pozostałości, według Roberta Neylanda z Departamentu Dowodzenia Podwodnej Archeologii Historii i Dziedzictwa Morskiego muszą zostać  zidentyfikowane na podstawie części kadłuba z numerem, nazwą okrętu, lub osobistymi przedmiotami załogi. Pozwoli to wykluczyć szczątki innego okrętu klasy Fletcher — USS Hoel (DD-533), który również znajdował się w okolicy w czasie bitwy.

 

fot.: Wiki

 

Według Roba Krafta lokalizacja wraku, w południowej części obszaru, w którym miała miejsce bitwa, sugeruje, że to DD-557. Johnston był ostatnim okrętem, który zatonął podczas bitwy.

 

Źródło: Facebook, usni.org

 

zostaw komentarz