Najnowsze informacje - nurkowanie, podróże, fotografia podwodna i sporty wodne

Budimir Buda Šobat ustanawia nowy rekord Guinnessa w nurkowaniu statycznym

4 747

Freedivier pobił swój dotychczasowy rekord Guinnessa w statyce o ponad 20 sekund, zanurzając się na prawie pół godziny.

 

 

  • Budzimir Buda Šobat  ustanowił nowy rekord Guinnessa w nurkowaniu statycznym

  • Oddech wstrzymany na 24 minuty i 33 sekundy!

  • 54-letni sportowiec próbą bicia rekordu wspiera zbieranie funduszy dla ofiar trzęsienia ziemi

 

Budzimir Buda Šobat  ustanowił nowy rekord Guinnessa w nurkowaniu statycznym

Chorwacki freediver znajdujący się w czołówce 10 najlepszych zawodników w statyce, swoje pierwsze nurkowanie zapisane w księdze rekordów ustanowił w 2018 roku. Wynikiem wynoszącym 24 minuty i 11 sekund pobił o 8 sekund  wcześniejszy, ustanowiony przez Aleixa Segura. Zanurzenie poprzedzało oddychanie czystym tlenem, które zwiększa natlenienie organizmu. Dzięki temu zawodnik mógł wstrzymać oddech ponad dwukrotnie dłużej niż ustanowiony obecnie rekord w nurkowaniu statycznym bez tlenu, wynoszący 11 minut i 54 sekundy.

 

Oddech wstrzymany na 24 minuty i 33 sekundy!

Freediver wstrzymał oddech na ponad 24 minuty i 33 sekundy w ostatni weekend, podczas próby bicia rekordu na basenie w miejscowości Sisak. Rekord został ustanowiony w asyście lekarzy, kibiców i dziennikarzy.  Przed zanurzeniem rekordzista oddychał tlenem medycznym. 
Podczas przedłużającego się zanurzenia na wstrzymanym oddechu, mogą wystąpić skurcze mięśni spowodowane brakiem tlenu. Aby sobie z tym poradzić, freediver wypracował mechanizm wspomagający zachowanie przytomności w trakcie nurkowania.

 

Tu podaj tekst alternatywny

 

 

54-letni sportowiec swoją przygodę z nurkowaniem bezechowym rozpoczął zaledwie kilka lat temu. Umiejętności nabyte przez lata w kulturystyce zwiększyły jego możliwości treningowe we freedivingu i wspomogły radzenie sobie z dodatkowymi problemami.

 

 

 

Šobat próbą bicia rekordu wspiera zbieranie funduszy dla ofiar trzęsienia ziemi

Do podjęcia przygody z freedivingiem zainspirowała sporowca niepełnosprawna córka Saša, borykająca się z mózgowym porażeniem dziecięcym, autyzmem i padaczką od 20 lat. Jak powiedział w jednym z wywiadów – “nauczyła mnie fanatycznego przywiązania do celu”.

 

To niesamowite przedsięwzięcie miało cel charytatywny. Jedną z głównych idei przyświecających organizacji imprezy, było zebranie funduszy na pomoc ludziom dotkniętym kataklizmem i na odbudowę „Pokoju Cudów”, pomieszczeń Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych w powiecie Sisak-Moslavina, które również zostały zniszczone podczas trzęsienia ziemi 29 grudnia 2020 roku w Chorwacji.

 

Przed rekordowym zanurzeniem Buddha, powiedział JutarnjiMoim celem jest po prostu próba zwrócenia uwagi na obszar dotknięty trzęsieniem ziemi i przypomnienie, że ginęły tam również dzieci, że one również zostały bez domów, swoich pokoi. To nie tylko dzieci niepełnosprawne, ale wszystkie dzieci.”

 

 

źródło:  Jutarnji.hr, YouTube

 

 

 

 

zostaw komentarz