Najnowsze informacje - nurkowanie, podróże, fotografia podwodna i sporty wodne

Starożytny port morski z I wieku p.n.e udostępniony do nurkowania

14 793

Izrael jest kolejnym krajem, który dołączył chronione podwodne obszary archeologiczne do nurkowania dla turystów.

 

Podwodna cześć starożytnej Cezarei, będąca przez dziesięciolecia miejscem badań, została włączona do pierwszego podwodnego parku w Izraelu. Tym samym udostępniono do zwiedzania zatopione 2000-letnie pozostałości portu rozciągającego się w morzu.

Starożytna Cezarea jest jedną z większych atrakcji turystycznych regionu. Kompleks składający się z zabudowań wznoszonych za czasów króla Heroda z I wieku p.n.e. do niedawna jeszcze był dostępny tylko w części dla zwiedzających. Zlokalizowane pod wodą pozostałości portu morskiego rozsiane na przestrzeni około 200 metrów kwadratowych, znajdujące się przez wiele lat pod ścisłą ochroną, podziwiane były przez głównie przez archeologów morskich i nieliczne grupy nurków.   

 

 

Włączenie do atrakcji turystycznych, tak ciekawych historycznie pozostałości starożytnego miasta, może w znaczący sposób wpłynąć na wybór tegorocznego  miejsca wakacji. Zwiedzający zatopiony port  nurkowie, natkną się tu zatem na liczne ruiny w otoczeniu bogatego życia morskiego.

Projekt jest częścią rządowego programu, którego celem jest włączenie miejsc archeologicznych znajdujących się na obszarach przybrzeżnych do parków narodowych kraju. Władze mają nadzieję, że udostępnione atrakcje przyciągną nurków, i zachęcą do pomocy w odtwarzaniu przeszłości portu.

Źródło: Park Narodowy Caesarea
Zdjęcie główne DerHexer, Wikimedia CC-by-sa 4.0,

 

 

 
zostaw komentarz