Najnowsze informacje - nurkowanie, podróże, fotografia podwodna i sporty wodne

Diugoń uznany za gatunek wymarły w Chinach

Hans Dietmann / Pixabay
16 004
 

Populacja uznana za wymarłą zdaniem naukowców to taka, której nigdy się już nie odbuduje. Zapewne gdzieś w Chnach być może żyje jeszcze kilka tych zwierząt, niestety oficjalnie uznano Diugonie za wymarły gatunek. 

 
 Taką informację przekazali naukowcy z Londyńskiego Towarzystwa Zoologicznego  i Chińskiej Akademii Nauk.  Swoją opinię opierają na podstawie danych historycznych dotyczących miejsc, w których wcześniej zaobserwowano te zwierzęta.
Według dostępnych informacji ostatnia zweryfikowana obserwacja Diugoni  miała miejsce w 2000 roku.
 
Z przeprowadzonych prawie 800 wywiadów z członkami społeczności, w których wcześniej obserwowano te zwierzęta, wynika, iż tylko trzy osoby widziały dugonga w ciągu ostatnich pięciu lat.
 
Chińska populacja Diugoni została przetrzebiona głównie w XX wielu poprzez prowadzone na masową skalę polowania, których celem było pozyskanie skór, kości i mięsa. Również wyniszczanie siedlisk przybrzeżnej trawy morskiej, od której uzależnione żerowanie tego zwierzęcia, spowodowało dodatkowy spadek populacji.
 

Diugoń (Dugong Dugon)  jedyny współcześnie żyjący przedstawiciel rodziny diugoniowatych, to łagodny około 3-metrowej długości ssak żywiący się trawą morską.  Jego populacja sukcesywnie spada. W czerwonej księdze widnieje jako gatunek narażony na wyginięcie. 

zostaw komentarz