Najnowsze informacje - nurkowanie, podróże, fotografia podwodna i sporty wodne

CNN „Call to Earth” Strażniczka ochrony koników morskich

15 212

W ramach projektu „Call to Earth” CNN przygotował reportaż z udziałem Amandy Vincent, działaczki ekologicznej na rzecz ochrony koników morskich, zagrożonych z powodu połowów przemysłowych i globalnego handlu dzikimi zwierzętami.

 

Vincent jest jedną z czołowych światowych ekspertek zajmujących się konikami morskimi.

W rozmowie z CNN dzieli się swoją fascynacją i przywiązaniem do tych morskich stworzeń: „Kiedy po raz pierwszy spojrzysz na konika morskiego, jesteś nimi zafascynowany. Są niemal mityczne”. Zwraca też uwagę na pewne cechy, które dodają im tajemniczości, „Zmieniają kolor, odwzajemniając swoje zaloty, łączą się w pary, samiec i samica spotykają się każdego ranka i tańczą. Te zwierzęta to najfajniejsze ryby”.

 

koniki morskie cnn Amanda Vincent Project Seahorse

 

Ich kolejnym talentem wskazanym przez Vincent jest zdolność kamuflażu, która pomaga im ukrywać się przed potencjalnymi drapieżnikami. Jednak drapieżnikiem, przed którym nie są w stanie się uchronić, jest człowiek. „Największym zagrożeniem dla koników morskich jest trałowanie denne. Każdego dnia setki tysięcy trawlerów przeczesują dno oceanu i pochłaniają wszystko, co znajduje się na ich drodze, pozostawiając za sobą spustoszenie. Jest to po prostu rybołówstwo prowadzące do zagłady. To musi się skończyć” – mówi Vincent.

 

Vincent jest laureatką Rolex Awards for Enterprise

Od 1996 roku współtworzy Project Seahorse. Organizacja ta zajmuje się ochroną środowiska morskiego i badaniami naukowymi, prowadzi kampanie na rzecz zaostrzenia przepisów dotyczących praktyk rybackich i handlu dzikimi zwierzętami. Dzięki staraniom jej działaczy udało się zmienić krajowe i międzynarodowe ustawodawstwo w zakresie ochrony koników morskich.

 

Globalny handel tymi stworzeniami kwitnie. Są one powszechnie stosowane w tradycyjnej medycynie chińskiej, popularnej na całym świecie. Vincent mówi: „Wyliczyliśmy, że rocznie jest to 20 do 30 milionów koników w około 80 krajach. Pod względem liczby pojedynczych osobników, które są sprzedawane, jest to jeden z największych rynków handlu dzikimi zwierzętami”.

 

Vincent opowiada, że to odkrycie skłoniło ją do podjęcia dalszych działań „Zainicjowaliśmy wtedy pierwsze w historii kontrole eksportu ryb morskich. Dzięki temu w wielu krajach rzeczywiście zamknięto handel konikami morskimi zgodnie z prawem”.

 

Sięgając w przyszłość, Vincent podkreśla, że koniki morskie same w sobie są najlepszym narzędziem marketingowym i wierzy, że ich ochrona pomoże w ocaleniu mórz:

„Obserwuję, że kiedy mówi się o konikach morskich, wszystkich to porusza. Zasadniczo wykorzystujemy koniki do ratowania mórz. Troszcząc się o te małe urocze rybki, robimy wiele dobrego dla oceanu”.

 

Ponadto zachęca do działań, które może podjąć każdy z nas, apelując: „jeśli możesz uniknąć jedzenia czegokolwiek związanego z trałowaniem dennym, wyświadczysz oceanowi wielką przysługę”.

 

Call to Earth to globalna inicjatywa realizowana przez CNN od 2019 roku we współpracy z Rolexem oraz w ramach programu Perpetual Planet, rzucająca światło na osoby zaangażowane w ochronę naszej planety dla przyszłych pokoleń. W myśl projektu opowiedziano historie osób wprowadzających zmiany, wizjonerów i twórców przełomowych pomysłów zmieniających na lepsze otaczający ich świat. Więcej informacji: CNN.com/CalltoEarth. W 2023 roku Rolex ogłosi pięciu laureatów Rolex Awards for Enterprise – informacje na temat składania zgłoszeń można znaleźć na stronie: https://www.rolex.org/rolex-awards/application.

CNN współpracuje z firmą Albert aby zagwarantować, że programy są dostarczane przy jak najmniejszych obciążeniach dla planety.

Wszystkie historie na mikrowitrynie CNN.com/CalltoEarth posiadają certyfikat Alberta lub są w trakcie jego uzyskiwania.

zostaw komentarz