Najnowsze informacje - nurkowanie, podróże, fotografia podwodna i sporty wodne

Odkryto pozostałości 8 wraków na Morzu Egejskim

.
211

Szczątki wraków znalezionych w okolicach archipelagu Fourni pochodzą z okresu od klasycznej greckiej starożytności do pierwszej połowy XX wieku.

 

Poszukiwania prowadzone były przez grecką Agencję Archeologii Morskiej, w ramach zlokalizowania, zapisu, sprawdzenia i analizy starożytnych, średniowiecznych i najnowszych wraków w okolicy.

 

Według informacji z ministerstwa kultury znaleziono pozostałości statku z okresu IV wieku p.n.e., przewożącego ładunek amfor z Chios, rzymskiego okrętu typu Dressel 38 z ładunkiem solonej ryby z Hiszpanii, jak również późniejsze wraki z czasów ery rzymskiej z amforą z VII w.n.e oraz drewniany statek z czasów I wojny, który zatonął na początku 1929 roku. 

 

Próbki znalezisk pobrane z wraków potwierdziły wyniki badań przeprowadzonych w latach 2015 i 2016, iż archipelag Fourni  był ważnym ośrodkiem ruchu morskiego i częścią szerszej sieci dróg morskich w starożytności.

 

.
.

Łącznie na tym obszarze znaleziono jak dotąd 53 wraki.

W trakcie poszukiwań odkryto pojedyncze artefakty w postaci pozostałości kotwicznych czy ceramiki, która obecnie obrazuje intensywność i zasięg ruchów nawigacyjnego i handlowego w tym regionie.

Źródło: informacja prasowa ministerstwo kultury Grecji 

 

zostaw komentarz