Szczątki wraków znalezionych w okolicach archipelagu Fourni pochodzą z okresu od klasycznej greckiej starożytności do pierwszej połowy XX wieku.
Poszukiwania prowadzone były przez grecką Agencję Archeologii Morskiej, w ramach zlokalizowania, zapisu, sprawdzenia i analizy starożytnych, średniowiecznych i najnowszych wraków w okolicy.
Według informacji z ministerstwa kultury znaleziono pozostałości statku z okresu IV wieku p.n.e., przewożącego ładunek amfor z Chios, rzymskiego okrętu typu Dressel 38 z ładunkiem solonej ryby z Hiszpanii, jak również późniejsze wraki z czasów ery rzymskiej z amforą z VII w.n.e oraz drewniany statek z czasów I wojny, który zatonął na początku 1929 roku.
Próbki znalezisk pobrane z wraków potwierdziły wyniki badań przeprowadzonych w latach 2015 i 2016, iż archipelag Fourni był ważnym ośrodkiem ruchu morskiego i częścią szerszej sieci dróg morskich w starożytności.
Łącznie na tym obszarze znaleziono jak dotąd 53 wraki.
W trakcie poszukiwań odkryto pojedyncze artefakty w postaci pozostałości kotwicznych czy ceramiki, która obecnie obrazuje intensywność i zasięg ruchów nawigacyjnego i handlowego w tym regionie.
Źródło: informacja prasowa ministerstwo kultury Grecji