Najnowsze informacje - nurkowanie, podróże, fotografia podwodna i sporty wodne

Otwarto Historyczny Park Podwodny Gallipoli

Fot: Ateş Evirgen /Directorate of Gallipoli Historic Site
32 649

U wybrzeży Seddulbahir w tureckiej prowincji Çanakkale od 2 października nurkowie mogą zwiedzać pozostałości wraków, z czasów słynnej bitwy pod Gallipoli.

 

Oficjalne otwarcie parku nastąpiło w 106 rocznicę bitwy, podczas której osmańskie i sprzymierzone siły niemieckie powstrzymały inwazję wojsk brytyjskich, francuskich, australijskich i nowozelandzkich. Tym samym udaremniły aliantom plan opanowania cieśniny łączącej Morze Egejskie z Morzem Czarnym, w której zamknięci byli ich rosyjscy sojusznicy morscy.

 

Do niedawna jeszcze rejon, gdzie znajdują się wraki, były niedostępny dla nurków. Oczyszczenie przez tureckie wojsko z pozostałości wojennych, pozostawionych na dnie od czasu kampanii w Gallipoli w 1915 r., umożliwiło przekształcenie w podwodny park.

 

Spoczywający na dnie HMS Majestic, jest jednym z największych przeddrednotów Royal Navy, który zatonął podczas słynnej bitwy. Zatopiony 27 maja 1915 roku przez U-21, niemiecki okręt podwodny, w pobliżu wioski Seddülbahir na półwyspie Gallipoli,  spoczywa na 24 metrach głębokości, i tak jak i wiele innych wraków w dużej mierze jest nienaruszony.

 

 

Fot: Ateş Evirgen /Directorate of Gallipoli Historic Site

 

Pancernik jest zaledwie jednym z 12 wraków udostępnionych do zwiedzania w projekcie, stworzonym jako pierwszy podwodny park tematyczny związany z I wojną światową. Historyczny park podwodny Gallipoli, zapewnia w sumie 14 punktów nurkowych na obszarze 150 kilometrów, w skład których wchodzą: HMS Majestic, Ertuğrul Bay Massena i Saghalien, Helles Barge, Tekke Bay, Arıburnu Barge, Küçükkemikli Barges Arıburnu Layter, Lundy, HMS Louis, SS Milo, Tuzla, sieć podwodna Mania, rafy Bebek i HMS Triumph. 

 

 

Fot: Ateş Evirgen /Directorate of Gallipoli Historic Site

Zwiedzane pod wodą odbywa się pod okiem profesjonalnych przewodników certyfikowanych przez Turecką Federację Sportów Podwodnych. Zróżnicowane położenie wraków zaczynające się już od 3 metrów głębokości, pozwala na dostęp adeptom nurkowania na wszystkich poziomach szkolenia. Park współpracuje ze strażą przybrzeżną w ramach bezpieczeństwa nurków.

 

Podwodny park tematyczny związany z I wojną światową stworzony został przez departament Ministerstwa Kultury i Turystyki, który zarządza Parkiem Narodowym Gallipoli.

 

Źródło: Park Narodowy Gallipoli

 

 

zostaw komentarz