Magazyn nurkowanie, podróże, biologia morska, ekologia, fotografia podwodna i sporty wodne

- Ad -

Powstała Deklaracja Praw Człowieka na Morzu

449

- Ad -

Została opublikowana pierwsza wersja „Deklaracji Praw Człowieka na Morzu ”. Sesja inauguracyjna odbyła się w dniach 20-21 marca 2019 r. w Genewie.

 

Głównym celem Deklaracji jest podniesienie globalnej świadomości nadużywania praw człowieka na morzu i zmobilizowanie do zwiększenia wysiłków międzynarodowych, aby położyć kres ich łamaniu.

 

Ustanowiona na bazie Międzynarodowej Ustawy o Prawach Człowieka i Międzynarodowym Prawie Morskim, podkreśla obowiązujące założenia prawne i odzwierciedla zwyczajowe stosowanie zwiększonego podziału prawa.

Reklama

Pojęcie Praw Człowieka na Morzu opiera się na czterech podstawowych zasadach:

1. Prawa człowieka mają zastosowanie na morzu dokładnie w takim samym stopniu i stopniu, w jakim działają na lądzie.

2. Wszystkie osoby na morzu, bez żadnego rozróżnienia, korzystają z praw człowieka na morzu.

3. Nie istnieją szczególne przepisy morskie zezwalające na odstępstwa od standardów praw człowieka.

4. Wszystkie prawa człowieka ustanowione na mocy traktatu i zwyczajowego prawa międzynarodowego muszą być przestrzegane na morzu.

 

W skład podstawowego zespołu redakcyjnego wchodzą: prof. Anna Petrig, LL.M. (Harvard), Uniwersytet w Bazylei, Szwajcaria, profesor Irini Papanicolopulu, Uniwersytet Milano-Bicocca, Włochy, profesor Steven Haines, Uniwersytet w Greenwich, Wielka Brytania i David Hammond Esq. BSc (Hons), PgDL, Human Rights at Sea, Wielka Brytania.

Reklama
Reklama

 

Pierwsza redakcyjna wersja została wsparta przez wiele agencji ONZ, czołowych prawników zajmujących się prawami człowieka, organizacji międzynarodowych i organizacji społeczeństwa obywatelskiego.

Druga sesja redakcyjna odbędzie się w Genewie w maju.

 

Deklaracja do pobrania 

zostaw komentarz

- Ad -