Najnowsze informacje - nurkowanie, podróże, fotografia podwodna i sporty wodne

Słynna plaża na greckiej wyspie Zakynthos nadal zamknięta dla turystów

5 081

Plaża Navagio, znajdująca się na greckiej wyspie Zakynthos, to cieszący się dużą popularnością zakątek turystyczny, znany z m.in. popularnego wraku.

 

Jak poinformowały w środę władze wyspy — tego lata będzie ona zamknięta dla turystów z obawy przed osunięciami.

 
W ramach kontroli bezpieczeństwa Zespół ekspertów z Organizacji Planowania i Ochrony Trzęsień Ziemi (OASP) przeprowadził rutynowe badania, w wyniku których zalecono zamknięcie dostępu do plaży Navagio. Istnieje bowiem znaczne ryzyko osunięcia się ziemi z powodu erozji okolicznych klifów.
 

Plaża Navagio jest zamknięta dla mieszkańców i turystów już od września ubiegłego roku.

 
Wówczas, w wyniku trzęsienia ziemi o sile 5,4 w skali Richtera do zatoki spadły duże skały z okolicznych klifów. Nie jest to pierwsze ograniczenie dostępu do plaży dla turystów. Z powodu silnych wstrząsów już w 2018 roku władze greckie zamknęły dostęp do Navagio na około rok.
 
„Bezpieczeństwo mieszkańców i turystów jest najważniejsze, a decyzja ta została podjęta z uwzględnieniem nowych danych naukowych OASP i jej przewodniczącego, prof. Efthymiosa Lekkasa, a także biorąc pod uwagę dużą liczbę turystów w regionie w szczycie sezonu turystycznego” — powiedział minister turystyki Vasilis Kikilias.
 
Bezpieczeństwo na plaży będzie poddawane ponownej ocenie dwa razy w roku.

Źródło: