Najnowsze informacje - nurkowanie, podróże, fotografia podwodna i sporty wodne

Zachowany w czasie — odnaleziono wrak po 128 latach

1 295

Odnaleziony w nienaruszonym stanie wrak, został zlokalizowany przez robota mapującego dno jeziora Huron.

 
Barka szkunera Ironton jest szczególnym znaleziskiem zarówno dla historyków, jak i archeologów. Od 1894 roku spoczywania na dnie Shipwreck Alley w jeziorze Huron, zachowana w niezwykle dobrym stanie, głęboko pod powierzchnią jeziora. Trzy wciąż stojące maszty, wraz z takielunkiem przymocowanym do drzewców, wzbudzają niepokojący widok. Na dziobie nadal znajduje się kotwica, a łódź ratunkowa wciąż przymocowana do rufy leży obok pogrążonego w uśpieniu wraku.
 

Zachowany w czasie przez ponad 128 lat

Pomimo upływu czasu, wrak spoczywający na dnie wytrwał w znakomitym stanie. Kluczową rolę w jego utrzymaniu przez dziesiątki lat, zapewne odgrywają warunki panujące w jeziorze. Ponieważ tylko zimne słodkie wody Huron mogły wpłynąć na jego obecny wygląd.
 

Kolizja przyczyną zatonięcia

Trójmasztowy Ironton, będący częścią floty drewnianych barek — szkunerów, zatonął wraz z pięcioma członkami załogi we wrześniu 1894 roku, w wyniku kolizji.

Podczas rejsu, w efekcie niefortunnych zdarzeń, Ironton zszedł z kursu na wzburzonych wiatrem wodach jeziora Huron. Dryfujący w ciemności marynarze pod dowództwem kapitana Petera Girarda walczyli o odzyskanie kontroli nad statkiem. Pomimo wysiłków, szkuner po raz kolejny zboczył z obranego przez kapitana kursu. Nim załoga Irontona zauważyła w ciemności zbliżający się inny statek, było już za późno. 

 
wraku-szkunera-odnalezionego-po-128-latach-jezioro-Huron

 

203-metrowy drewniany frachtowiec Ohio, załadowany tysiącem ton zboża, został staranowany. Łuk Irontona wyrwał dziurę o średnicy 3,5-metra w drewnianym kadłubie Ohio.
Mocno obciążony ładunkiem parowiec szybko zatonął, a cała 16-osobowa załoga uciekła na łodziach ratunkowych. Uszkodzony Ironton zniknął z pola widzenia statku, śpieszącego na ratunek rozbitkom Ohio.
 
Dryfując jeszcze przez ponad godzinę Ironton ześlizgiwał się pod fale. Siedmioosobowa załoga wycofała się do swojej łodzi ratunkowej. Niestety, w zamieszaniu nikt nie pamiętał o odwiązaniu liny, która zabezpieczała łódź ratunkową do statku.
 
wraku-szkunera-odnalezionego-po-128-latach-jezioro-Huron
Wrak Ironton. Kotwica nadal spoczywa na dziobie zatopionej barki szkunera. Zdjęcie: NOAA/ Program pojazdów podwodnych UNCW

Odkrycie wraku w Wielkim Jeziorze było niezwykłe pod wieloma względami

Zatonięcie Irontona opisane zostało w raportach i w relacje naocznych świadków. Jednakże dokładna lokalizacja przez ponad 120 lat pozostawała tajemnicą. Naukowcy z NOAA i Ocean Exploration Trust wykorzystali najnowocześniejszą technologię oceanograficzną do poszukiwań i udokumentowania wraku statku.

W 2017 roku przeprowadzono ekspedycję, której celem było zbadanie 100 mil kwadratowych niezmapowanego dna jeziora w sanktuarium. Wówczas natrafiono na głębokości około 90 metrów na masowiec Ohio. Pomimo dalszego mapowania obszaru, lokalizacja Irontona pozostała tajemnicą.

 
W 2019 roku naukowcy z Thunder Bay National Marine Sanctuary wyruszyli na wyprawę, której celem było mapowanie jeziora Huron. Ocean Exploration Trust tym razem sprowadził do Michigan zespół światowej sławy hydrografów i najnowsze innowacje w technologii mapowania podwodnego, w tym autonomiczny pojazd powierzchniowy o nazwie BEN. Zespół określił obszar do przeszukania, a BEN i RV Storm pracowali w tandemie, mapując dno jeziora.
 

wraku-szkunera-odnalezionego-po-128-latach-jezioro-Huron

 BEN znajduje wrak

Sonar przesłał z dna jeziora obraz wraku statku, którego nie da się pomylić z żadnym innym – i który pasował do opisu poszukiwanego wraku. 

BEN to 12-stopowa samojezdna łódź napędzana silnikiem wysokoprężnym, wyposażona w najnowocześniejsze systemy mapowania dna morskiego w wysokiej rozdzielczości, który umożliwia również tworzenie trójwymiarowych map topograficznych i akustycznych dna oceanu z rozproszeniem wstecznym.. Technologia dostarczona przez ASV pozwoliła na precyzję i dokładność w badaniu głębin jeziora, i była kluczowa w odkryciu wraku statku.

 

Szkuner-barka Ironton. Obraz uzyskany z sonaru wielowiązkowego. Zdjęcie: Ocean Exploration Trust/NOAA

Wytrwałość i determinacja zostały w końcu nagrodzone

W czerwcu 2021 roku naukowcy z Thunder Bay National Marine Sanctuary i Ocean Exploration Trust wrócili na miejsce, aby przeprowadzić dokładniejsze badania w sprawie odkrytego wraku. Przekazany obraz ukazywał wrak stojący pionowo, zachowany w niewiarygodnym stanie. Ironton wyglądał niczym gotowy do dalszej drogi.

 

 

Źródło: noaa