Najnowsze informacje - nurkowanie, podróże, fotografia podwodna i sporty wodne

Wraki japońskiej floty z okresu II wojny światowej zostaną zbadane przez nurków

Fot.: CC BY-SA 2.0.montereydiver - https://www.flickr.com/photos/114942831@N02/32171475383/
6 457

 W najbliższych dniach przeprowadzone zostaną badania podwodne wraków statków japońskich, które zatonęły w pobliżu Laguny Chuuk, największym atolu Mikronezji, na Oceanie Spokojnym podczas II wojny światowej. Badania mają wspomóc próby odnalezienia i odzyskania szczątków marynarzy, którzy zatonęli wraz ze swoimi okrętami.

 
Przez cztery dni zespół nurków będzie prowadził prace badawcze na dwóch japońskich wrakach statków, Shinkuni Maru i Kiyosumi Maru, które leżą w pobliżu Laguny Chuuk, znanej wcześniej jako Atol Truk, na głębokości około 30 metrów.
 
Kiyosumi Maru fot.: Nieznany autor – „Ilustrowana historia Talk Fleet Flag” autorstwa Goro Yamataki

To pierwsze od ponad 5 lat badania prowadzone przez Japończyków, na obcych wodach, w celu wydobycia szczątków poległych marynarzy.

 
Poszukiwania szczątków załóg  są spowodowane nową polityką japońskiego Ministerstwa Zdrowia, której celem jest m.in. aktywne gromadzenie informacji i, o ile jest to technicznie wykonalne, podejmowanie prób odzyskania szczątków.
 
Fot.: CC BY-SA 4.0. Motoki Kurabayashi
Kiyosumi Maru Fot.: CC BY-SA 4.0. Motoki Kurabayashi
 
Według szacunkowych danych, podczas działań wojennych w bombardowaniach i innych atakach zatopiono około 3000 japońskich statków, w tym nieistniejące już imperialne japońskie okręty wojskowe i statki handlowe zarekwirowane przez wojsko. Wraz ze statkami zginęło około 300 000 osób, do tej pory odnaleziono szczątki zaledwie około 670 osób.
 
Jeśli prowadzone badania umożliwią odkrycie szczątków marynarzy, prace wydobywcze rozpoczną się już tego lata. Ministerstwo planuje również zbadanie innych wraków statków w pobliżu.
 
Źródło: MHLV