Najnowsze informacje - nurkowanie, podróże, fotografia podwodna i sporty wodne

Okręt do działań ratowniczych i ochrony podwodnej wraków

2 520

Hiszpańska Marynarka Wojenna zostanie zaopatrzona w okręt, którego zadaniem będzie nie tylko działalność ratownicza, ale i ochrona podwodnego dziedzictwa.

 

Nowa jednostka wyposażona będzie w dynamiczny system pozycjonowania, który zarządzając pięcioma silnikami elektrycznymi, unieruchomi ją w dowolnym punkcie oceanu, niezależnie od odległości do dna czy wzburzonego morza.

 Okręt usprzętowiony zostanie również w radar z bocznym skanowaniem, dwie komory hiperbaryczne, dwa zdalnie sterowane pojazdy podwodne (ROV), dwa systemy komunikacji podwodnej, systemy awaryjnego zaopatrzenia oraz lądowisko dla helikopterów do ewakuacji rannych i przyjmowania zaopatrzenia.

Zakres działań obejmie ratowanie uszkodzonych okrętów podwodnych, pomoc w odzyskiwaniu wraków statków rybackich, samolotów, czy wydobywanie ciał z zatopionych wraków.

Oprócz zastosowań ratowniczych jednym z istotnych zadań będzie ochrona podwodnego dziedzictwa kulturowego Hiszpanii. Roboty ROV znajdujące się na okręcie, będą skanować podwodną część wybrzeża Hiszpanii. Poszukiwania pozwolą na zbadanie dna morskiego i zabezpieczenie odkrwanych wraków. Zastosowanie takich rozwiązań wiąże się nie tylko z ochroną wraków, ale i z uniknięciem działań eksploracyjnych firm zajmujących się wydobywaniem pozostałości z wraków. Tak jak to miało miejsce z wrakiem fregaty Nuestra Señora de las Mercedes, której skarb został wydobyty przez amerykańską firmę Odyssey w 2007 roku. Odzyskanie drogocennych precjozów nastąpiło dopiero w 2012 roku za sprawą orzeczenia Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych, który nakazał firmie zwrot m.in. 594 000 srebrnych i złotych monet, zabranych z wraku.

Budowa rozpocznie się z początkiem przyszłego roku, w stoczni Navantia w prowincji Kadyks. Jednostka ma być gotowa w 36 miesięcy.

 

Źródło: Navantia

zostaw komentarz