Magazyn nurkowanie, podróże, biologia morska, ekologia, fotografia podwodna i sporty wodne

- Ad -

ROV podwodny sterowany za pomocą AI

856

- Ad -

Zdalnie sterowane pojazdy znajdują coraz szersze zastosowanie w badaniach i pracach podwodnych. Niestety, jak każde urządzenie mają również swoje ograniczenia m.in. spowodowane obsługą manualną przez człowieka.

 

Sterowanie ręczne ramieniem robota podwodnego przy pomocy konsoli wpływa zarówno na czas, jak i precyzję pracy. Kwestią czasu było znalezienie sposobu na ich skuteczniejsze wykorzystywane, choćby za sprawą zaprogramowanego automatycznego planowania połączonego z AI.

Naukowcy z Woods Hole Oceanographic Institution (WHOI) użyli robota Nereid Under Ice (NUI), do zbadania aktywnego wulkanu Kolumbo, na słynnej greckiej wyspie Santorini. ROV NUI wyposażony dodatkowo został w oprogramowanie do automatycznego planowania, oparte na sztucznej inteligencji (AI), które umożliwiło urządzeniu podjęcie decyzji poprzez zaplanowanie miejsc do badań, a następnie pobrania z każdego z nich próbek.

NUI sterowany przez AI podczas pobierania próbki z wulkanu Kolumbo na głębokości 500 metrów  . (źródło: Woods Hole Oceanographic Institution/Zdjęcie Evan Lubofsky)

 

 

Podobnie jak w przypadku samochodów z funkcją automatycznej jazdy przekazanie „kierownicy” algorytmowi komputerowemu może budzić obawy, i tak jest również w przypadku robotów oceanicznych pracujących w trudnych i niebezpiecznych warunkach. Możliwość przetestowania NUI w chemicznym środowisku Kolumbo pozwoliło na zbadanie zakresu, w jakim naukowcy mogą scedować na AI sterowanie robotem, tym samym pozwalając na eksplorację bez interwencji ludzi.

Pobrania próbka — osad z czynnego wulkanu podwodnego Kolumbo na Morzu Egejskim — zostanie wykorzystana do lepszego zrozumienia życia drobnoustrojów zamieszkujących wulkan. Połączenie technologi ROV z AI pozwoli na dokładniejszą eksplorację podwodnej części planety.

- Ad -

Przetestowane już rozwiązanie umożliwi dalsze prace badawcze nad rozbudowaniem systemu automatyzacji o interfejsy „śledzenia wzrokiem” i języka komunikacji, tak aby naukowcy mogli porozumiewać się bezpośrednio z robotami bez urządzeń pośrednich.

 

 

źródło: Woods Hole Oceanographic Institution/informacja prasowa

zostaw komentarz

- Ad -